„Bez Srbije ne može da bude postignut dogovor o telekomunikacijama i pozivni broj za Kosovo, ako i bude dogovoren, može da bude isključivo u vlasništvu Srbije“, rekao je Đurić novinarima u Briselu.
On je naveo i da nema govora da Kosovu, uz posredstvo Austrije, bude dodeljen pozivni telefonski broj.
„Nema govora o tome da Kosovo direktno bude vlasnik bilo kakvog pozivnog broja, to nije moguće po međunarodnom pravu i po pravilnicima same organizacije za telekomunikacije“, rekao je Đurić dodajući da je učešće Austrije pomenutno u kontekstu slanja „nekakvog pisma o namerama Međunarodnoj uniji za telekomunikacije“.
Kako je rekao, u razgovorima su približeni stavovi o tarifi, jer je važno da lokalni pozivi budu zadržani, ali da ništa drugo nije dogovoreno i sve je još otvoreno za diskusiju.
Đurić je upozorio da Priština stalnim iznošenjem neistina o sadržaju razgovora pokušava da isprovocira prekid dijaloga i da je zbog toga srpska strana uložila oštar protest kod posrednika u razgovorima i zatražila da „to stave pod kontrolu“.
„Ako Edita Tahiri ili bilo ko iz Prištine misli da može bez saglasnosti Srbije da dođe do pozivnog broja, pozivam ih da to odmah urade. Onda nam ovi razgovori, ako je tačno to što oni tvrde, nisu ni potrebni, neka sami zatraže pozivni broj, pa će možda i da ga dobiju jednog dana, a možda ni tada“, rekao je Đurić.
On je naveo da bez Srbije ne može da bude postignut dogovor o telekomunikacijama i da pozivni broj, ako i bude dogovoren, može da bude isključivo u vlasništvu Srbije.
„Međunarodna telekomunikaciona unija ne prepoznaje Kosovo kao posebnu teritoriju van Srbije, nego kao njen deo i jasno je da bi samo Srbija za svoje potrebe mogla da uzme još jedan broj“, rekao je Đurić i dodao:
„Druga strana će morati dobro da se potrudi da nas ubedi da nađemo interes da uzmemo za sebe još jedan pozivni broj, čiji ćemo mi biti vlasnici i kojim ćemo raspolagati“.
Đurić je ponovio da su juče 15 sati trajali razgovori o tome da se osnuje kompanija koja bi obavljala poslove fiksne i mobilne telefonije, čiji bi osnivač bio „Telekom Srbija“ i koja bi bila potpuno legalno licencirana za rad na teritoriji Kosova i Metohiju.
„Trudimo se da krčimo put Srbije kroz lavirint teških pregovora, ali to nije uvek lako u situaciji kada imate drugu stranu, u ovom slučaju Prištinu, koja neprekidno govori i ponavlja niz neistina o čemu se i na koji način razgovara iza ovih vrata. Ponovo čujemo nešto što ne mogu da nazovem na bilo koji drugi način nego lažima“, rekao je Đurić.
Razgovori o telekomunikacijama vođeni su juče u Briselu.