„Nemamo šanse da stvorimo jedinstvenu evropsku armiju, jer je to moguće samo ukoliko postoji jedinstvena evropska država. Ipak, savezničke obaveze nemačkih oružanih snaga će rasti“, rekao je Rue novinarima i dodao da alternativu vidi u „postepenoj denacionalizaciji oružanih snaga“ evropskih zemalja.
Komisija nemačkog Parlamenta predstavila je u utorak izveštaj o svojoj delatnosti za period od marta 2014. godine. Nemačke oružane snage su u tom periodu učestvovale u vojnim misijama u Avganistanu, Iraku, Libanu, Maliju, Kosovu i drugim kriznim područjima.
Poslanici su se u izveštaju obratili nemačkoj Vladi s predlogom da kabinet kancelarke Angele Merkel Parlamentu dostavlja godišnje izveštaje o međunarodnim vojnim obavezama Bundesvera. Prema rečima nemačkog političara, to će pomoći Vladi da „izbegne teške greške iz prošlosti“ koje su proistekle iz odluka nemačke Vlade, a ne Parlamenta.
„Na primer, odluka o učešću nemačke vojske u specijalnim odredima NATO-a trebalo je da bude saopštena Parlamentu mnogo ranije kako bismo mogli zajedno da odlučimo koliko vojnika treba da bude upućeno tamo i da preciziramo lokacije na kojima će biti“, rekao je Rue.
Poslanici su se takođe založili za veću fleksibilnost u formulisanju vojnih mandata Oružanih snaga Nemačke, pre svega kada je reč o brojnosti misija.
„Inače ćemo se suočiti sa situacijama poput one u Avganistanu, gde su vojnici odlazili i odmah se vraćali nazad jer još nisu otišli njihovi prethodnici“, rekao je Rue.
Poslanici su izrazili uverenost i da će uloga mirovnih snaga Ujedinjenih nacija u rešavanju vojnih sukoba u budućnosti biti veća.