Sud je po ovim optužbama u maju tražio smrtnu kaznu za Morsija, ali je taj zahtev dat na razmatranje muftiji — tumaču islamskih zakona pri Vladi Egipta.
Vrhovni vođa egipatske organizacije „Muslimansko bratstvo“ Muhamed Badi takođe je osuđen na smrt.
Na ovu presudu može se uložiti žalba.
Sudija Šaban el Šami je rekao da je na smrt osuđeno još pet vođa „Muslimanskog bratstva“, koji se nalaze u zatvoru.
Ranije danas, isti sud izrekao je Morsiju kaznu doživotnog zatvora od 25 godina, u slučaju u kojem je optužen za špijunažu u korist palestinskog Hamasa i Irana. Ista kazna u tom slučaju izrečena je i Badiju.
Morsi je već ranije u odvojenom postupku osuđen na 20 godina zatvora zbog podsticanja nasilja.
Morsi, prvi egipatski izabrani predsednik, je vladao samo godinu dana, do jula 2013. godine, kada ga je svrgnula vojska nakon masovnih protesta protiv njegove vladavine.
Pobuna protiv Mubaraka je izbila 25. januara 2011. godine, a 28. januara je došlo do masovnog paljenja policijskih stanica širom Egipta, kada su pobegle na hiljade zatvorenika, među kojima i nešto ranije zatvoreni Morsi.
Otkad je Morsi svrgnut, policija je u očima egipatskog naroda uglavnom rehabilitovana za nasilja tokom pobune 2011. godine i za njih egipatski zvaničnici i lojalni mediji sada najviše krive „Muslimansko bratstvo“ i strane faktore.
Nekadašnji komandant egipatske armije, koja je svrgla Morsija, Abdel Fatah al-Sisi je prošle godine izabran za predsednika zemlje. On obećava da će iskoreniti „Muslimansko bratstvo“, nekad najjači egipatski politički pokret, koji se sada nalazi na crnoj listi kao „teroristička grupa“.