Vojni konflikt na istoku zemlje, decentralizacija i ekonomske reforme koje je potrebno sprovesti — upravo ova pitanja će odrediti političku budućnost Porošenka. Pritom, mnogi ukrajinski politikolozi veoma skeptično ocenjuju njegov rad tokom prve godine predsedništva.
„Ja sam jedan od najvećih pristalica Petra Porošenka i zato bih, naravno, želeo da on ostane dva mandata. Međutim, poslednji trendovi su takvi da je Kučma proveo dva roka, Juščenko — jedan, Janukovič — polovinu. Porošenko će, najverovatnije, sedeti četvrtinu roka. Takvo je raspoloženje u društvu. Mislim da ću kroz pola godine ostati jedini njegov pristalica. On je nas, društvo, obmanuo u svemu što je obećao, u svemu što se od njega očekivalo. Odnosno, nije opravdao nijednu nadu“, komentariše situaciju lider partije „Bratsvo“ Dmitrij Korčinski.
Porošenko treba da izvuče pouke iz svoje prve godine na čelu države i uhvati se u koštac sa realnim problemima, smatra politikolog Andrej Zolotarjev.
„Ako predsednik izvuče pouke iz prve godine svog predsedništva i odmah se prihvati posla, a ne bude se bavio informacionim manipulacijama, to jest, najjednostavnije govoreći, ako prestane da laže i prihvati se ne imitacije, već realne modernizacije zemlje, tada će imati budućnost“, smatra on.
Porošenko je došao na vlast za vreme vanrednih predsedničkih izbora koji su održani 25. maja 2014. godine. Izbori su zakazani nakon zbacivanja predsednika Viktora Janukoviča od strane učesnika tzv. Evromajdana.