Očekuje se da će ta odluka biti doneta na sednici Vlade i da će ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić izaći u javnost sa konkretnim podacima, rekao je Vujović Radio-televiziji Srbije.
Kada se govori o novoj reviziji MMF-a, on je dodao da se upravo završavaju poslednji elementi, te da će sutra na sednici Vlade biti razmatran dokument koji se šalje u Vašington.
„To je revidiran Memorandum ekonomske i finansijske politike, u kom se preciziraju sve stvari koje su se dogodile u prvom kvartalu. Intenzivno se pripremamo da krenemo sa analizom onoga što se dešava u drugom kvartalu i očekujemo da ćemo krajem avgusta, kada budemo razmatrali ovogodišnje podatke, imati jasniju sliku o tome šta je sve moguće“, rekao je Vujović.
Prema njegovim rečima, tu će se videti na kojim mestima mogu da se relaksiraju neke stvari iz programa, i da se dozvoli veći stepen ekspanzivnosti, a to je, kako je objasnio, posebno važno kod investicija i monetarne politike, da bi bilo većeg stepena zapošljavanja i bržeg privrednog rasta i to je ono na čemu Vlada trenutno radi.
Vujović je naglasio da sve kompanije sa kojima je nedavno razgovarano u Vašingtonu u okviru posete premijera Aleksandra Vučića, već imaju neke poslove u Srbiji i da je veoma značajno to što „Majkrosoft“ nudi proširenje saradnje.
„Oni su od početka reformi kod nas u Srbiji, sada nude proširenje saradnje na tzv. ’Majkrosoft oblak‘, koji povezuje ogromne sisteme i nudi mogućnost Srbiji da preskoči celu generaciju kompjuterizacije i da pređe na najsavremenije metode povezivanja, što je jako značajno“, naglasio je Vujović.
On je dodao da to znači da „Majkrosoft“ nudi pamet gotovo besplatno, kao i da nudi angažovanje srpskih firmi u realizaciji tih projekata.
„To bi bio veliki efekat za Srbiju, otvaranje novih radnih mesta i podsticaj domaćoj proizvodnji“, smatra ministar finansija.
On je istakao da Srbija primenjuje zakone i ispunjava standarde Evropske unije i da je za to najbolji dokaz što kompanija KKR, firma koja je tzv. drugi stepen finansiranja, kupuje firme koje su već privatizovane i podiže ih na viši nivo poslovanja.
Kako je rekao, KKR ulaže milijarde i zainteresovana je za Srbiju, ne samo da pomogne oko razrešenja pitanja loših zajmova, nego je spremna i da proširi svoja ulaganja, što je, smatra ministar, ogroman podsticaj i ogroman pozitivan znak za Srbiju i njen put ka Evropi.
„Amerika nudi svesrdnu pomoć u tome da podrži evrointegracije Srbije, ali mislim da su, sem reči i političke podrške, ovo najvažniji signali, kada tako renomirana firma kao što je KKR želi da proširi svoju delatnost u Srbiji. Oni su kupili SBB za ogromne pare i sada žele to da prošire na ostale sektore. Mislim da je to mnogo značajno“, rekao je Vujović.
Poskupljenje ne pre sredine jula
Elektroprivreda Srbije (EPS) još nije zatražila poskupljenje struje, niti je uputila zvaničan zahtev za poskupljenje Agenciji za energetiku Republike Srbije (AERS).
Kada EPS uputi takav zahtev Agenciji, koja daje poslednju reč o korekciji cene struje, procedura obrade podataka neće trajati dugo, jer razmena informacija između EPS-a i Agencija stalno traje, ističu u AERS-u, javio je Tanjug.
Kada zahtev za poskupljenje struje stigne u Agenciju i ako bi ona maksimalno ubrzala proceduru obrade podataka, to bi moglo biti završeno za sedam do deset dana, pa se poskupljenje struje ne može očekivati pre sredine jula, jer je potrebno da istekne 30 dana od objavljivanja te odluke u Službenom glasniku Republike Srbije.