Aleksandar Pivovarenko, naučni saradnik Instituta za slavistiku Ruske akademije nauka i član Ruskog saveta za međunarodne poslove, smatra da činjenice i brojke navedene u izveštaju upozoravaju da treba obratiti pažnju na „preporod radikalizma u Evropi“.
„U svom izveštaju, Generalni sekretar OUN je još 1995. godine ukazao na netolerantni odnos države Hrvatske prema Srbima. Radi se o zlostavljanjima, ubistvima, paljenjima kuća. U ovom izveštaju se takođe kaže da je hrvatsko rukovodstvo sprečavalo povratak izbeglica“, podseća analitičar.
Međutim, kaže on, u izveštaju MIP-a Ruske Federacije pomenuti su politički pokreti koji ne izražavaju stav zvaničnog Zagreba.
„Pokreti poput Hrvatske čiste stranke prava ne igraju značajnu ulogu u političkom životu države. Zvanični Zagreb ne podržava politiku netolerancije, što, naravno, ne isključuje konflikte u društvu na nezvaničnom nivou“, kaže Pivovarenko.
Pivovarenko smatra da izveštaj Ministarstva inostranih poslova Ruske Federacije može da izazove ozbiljnu raspravu u hrvatskom društvu.
„Po mom mišljenju, u ovoj zemlji od 1991. godine pomirenje sukobljenih strana (ustaša i komunista) zvanična je ideologija. Sada su ti sporovi skoro prestali, ali nakon objavljivanja ruskog izveštaja, Hrvati mogu ponovo da se zapitaju ko su oni i na čijoj su strani“, zaključuje on.
Ministarstvo spoljnih poslova Ruske Federacije povodom obeležavanja 70. godišnjice pobede nad fašizmom izradilo je opsežan dokument nazvan „Neonacizam — opasna pretnja ljudskim pravima, demokratiji i vladavini prava“ u kojem je, u okviru analize evropskih zemalja, obuhvaćena i Hrvatska, koja je prozvana zbog netolerancije prema Srbima.
Rusi, između ostalog, navode da je „agresivni nacionalizam, etnička i verska netolerancija usmerena prvenstveno protiv najveće manjinske grupe — Srba, čiji se broj od 1991. smanjio za dve trećine“, prenela je „Slobodna Dalmacija“.
Pozivajući se na podatke aktivista za ljudska prava, u izveštaju se tvrdi da je u poslednjih 19 godina oko 30.000 Srba u Hrvatskoj prešlo na drugu veru, odnosno prihvatilo katoličanstvo.