Rezultat raspada SFRJ bilo je stvaranje novih država na Balkanu, a cilj je bio pokušaj se tkivo srpskog naroda razbije, rekao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik na predavanju koje je održao na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.
Glavnu ulogu u tom procesu igrala je Nemačka, koja se direktno mešala u ratna dešavanja u bivšoj Jugoslaviji. Njen tadašnji ministar spoljnih poslova Hans Ditrih Genšer uslovio je „evropsku agendu“ iz Mastrihta priznanjem nezavisnosti Hrvatske i Slovenije, zaključio je Dodik.
Politički projekat Bošnjaka bila je nezavisna i unitarna Bosna i Hercegovina u kojoj bi oni bili dominantna nacija. U osnovi tog programa, kaže Dodik, bila je „Islamska deklaracija“, čiji je autor Alija Izetbegović. On je uporedio ovaj dokument sa dešavanjima na Bliskom istoku i istakao vezu između Izetbegovićevog panislamizma i osnivanja tzv. Islamske države u Siriji i Iraku.
Predsednik Republike Srpske rekao je da BiH ima najviše boraca u Islamskoj državi po glavi stanovnika — ukupno njih 390.
„Danas sve ono što je napisao Alija Izetbegović u ’Islamskoj deklaraciji‘ možete da vidite u onom što se zove Islamska država“, rekao je Dodik.
Bosna i Hercegovina kretaće se ili ka povratku ka izvornom Dejtonskom sporazumu ili ka nezavisnosti RS.
„Nisam onaj koji bi napravio političku avanturu, ali imam nameru da osvestim Srbe da imaju prava“, istakao je Dodik.
Dejtonski sporazum danas je „značajno urušen“ i promene Ustava BiH vodile bi ka centralizaciji države, kaže Dodik. Prema njegovim rečima, to je potvrdila i bivša američka državna sekretarka Medlin Olbrajt, koja je nedavno izjavila da je cilj u Dejtonu bio da se stvori unitarna država u kojoj bi prevagu odnosili Bošnjaci, nauštrb Srba i Hrvata.
Dodik je rekao da je danas teško verovati u održivost Bosne i Hercegovine i dodao da je ona bila „eksperiment“.
Ključni delovi Dejtonskog sporazuma po Dodiku su aneksi 4 (Ustav BiH) i 10, koji se odnosi na visokog predstavnika.
„Anekse, osim vojnog, potpisala je i Republika Srpska, čime je postala međunarodni autoritet. Sporazum od početka nije počeo da se implementira onako kako je napisan. Veoma brzo je promovisana priča o ’duhu Dejtona‘. Taj ’duh‘ su promovisali stranci i ono što njima padne na pamet toga dana, to je bio ’duh Dejtona‘. Trebalo je da mi, kao dobri podanici, izvršavamo ono što su oni očekivali“, rekao je Dodik.
Predsednik Republike Srpske je rekao da nikada, od strane međunarodne zajednice, nije bilo iskrene namere da se sprovede jedan od najvažnijih međunarodnih sporazuma u novijoj istoriji.
„Poseta pape Franje Sarajevu bila je farsa koja je trebalo da posluži da se Sarajevo prikaže kao multikulturalni grad“, rekao je Dodik.
„U Sarajevu živi više Kineza nego Srba i Hrvata zajedno. Nemam ništa protiv pape i svih reči koje je rekao, samo protiv imaginacije koja se uporno pravi“, naglasio je on.
Pisanje medija da će doći do distanciranja Srbije od Republike Srpske, Dodik je nazvao spekulacijama.
„Nikada nismo imali bolje i prisnije odnose otkad sam predsednik Vlade ili Republike. Apsolutno dobro sarađujemo. Da li neko ima nameru da te odnose poremeti — ima, naravno. Ali to nije deo državne politike ni jedne ni druge države“, zaključio je Dodik.