Kosačov je na svom fejsbuk profilu napisao da bi učesnici samita G7 mogli da se okvirno podele u dve grupe.
„Anglosaksonci, koje predstavljaju SAD, Kanada i Engleska, zalažu se za pooštravanje sankcija protiv Rusije i širenje politike suzbijanja Rusije, dok su Francuska, Italija i Japan za postepeno ublažavanje režima sankcija“, napisao je on.
Pozicija ove druge grupe proističe iz činjenice da oni u poređenju sa Anglosaksoncima trpe stvarne gubitke zbog sankcija i ne vide nikakav smisao u daljoj konfrontaciji sa Rusijom, smatra Kosačov.
S obzirom na ovakav raspored snaga, pozicija Nemačke biće od odlučujućeg značaja, navodi on.
„Šteta od antiruskih sankcija postaje sve osetljivije pitanje po nacionalnu ekonomiju: nemački izvoz u Rusiju je opao za trećinu otkako su sankcije uvedene“, ističe Kosačov.
„Teret održavanja Ukrajine koja je u bankrotu takođe prvenstveno podnosi Nemačka“, napisao je Kosačov.
On je dodao da će na današnjem samitu Nemci morati da odluče „da li su njihovi interesi na strani Amerikanaca, koji su zaglibljeni u prošlosti, ili Evropljana, koji žele zajedničku budućnost“.
Pozicija Berlina je ključna za ishod samita G7 „koji će ući u istoriju ili kao sastanak kreiranja novog sistema međunarodnih odnosa, ili kao sastanak koji će ostati u postratnoj istoriji Hladnog rata“, naveo je ruski zvaničnik.