Na sastanku je trebalo da se definišu načini izlaska iz političke krize, objavila je TV Nova.
Zaev kaže da je Hanova izjava u Vašingtonu, nakon sastanka sa političkim liderima u Skoplju, pristrasna i ne odgovara trenutku s obzirom na predstojeći odlučujući susret u Briselu.
Čudi ocena evropskog komesara Hana o generalno pozitivnim izveštajima posmatračke misije OEBS-a u vezi poslednjih izbora u Makedoniji.
„Ni OEBS ni EU do sada nisu konstatovali da je izveštaj o izborima u Makedoniji pozitivan. Osim toga, dokazi iz projekta 'Istina za Makedoniju' razotkrio je i kriminalnu pozadinu u više izbornih ciklusa u zemlji koje je organizovao i sproveo (premijer) Nikola Gruevski i njegova vlast“, rekao je Zaev.
On je naglasio da se SDSM u ovom periodu odnosila maksimalno demokratski i sedala za pregovarački sto uprkos neravnopravnom položaju u koji je bila postavljena.
Posle razgovora 2. juna u Skoplju protiv mene je podignuta još jedna tužba i to za uzimanje mita, iako se krivična prijava MUP-a odnosila na pokušaj primanja mita.
Takođe, dodao je, izveden je pokušaj diverzije na automobilu sina Zorana Veruševskog, pretresani su stanovi osoba u pritvoru, paljena su vozila, napadani su neistomišljenici vlasti.
„Uložili smo maksimum u ovaj ozbiljan proces i očekujemo da sve strane to poštuju“, rekao je Zaev za TV Novu.
Ta televizija je prenela i demanti Brisela u kome se kaže da Han nije rekao da dogovoreni vanredne izbore u aprilu treba da pripremi aktuelna vlada premijera Gruevskog.
„Ne, komesar nije rekao da aktuelna vlada treba da sprovede prevremene izbore. Komesar Han je u Vašingtonu ponovio ono što je bilo dogovoreno na susretu u Skoplju, a to je da će biti održani novi izbori u aprilu 2016. godine, da će biti pooštrena izborna pravila i da treba da budu identifikovane nepravilnosti sa prethodnih izbora, da će Evropska komisija pomoći reforme zakona itd. i da su partije pokazale spremnost da sledeće nedelje donesu odluku o vladinoj organizaciji koja treba te izbore da pripremi“, navodi TV Nova.
Nije posao Evropske komisije, već političkih partija da odlučuju o strukturi vlade koja će pripremiti izbore, navode iz Brisela.
Komesar Han je, dodaje se, od makedonskih političkih lidera zatražio da na briselski sastanak dođu sa zajedničkim predlogom.
Han se, kako se navodi, u svojoj izjavi osvrnuo i na skandal sa snimcima iz „afere prisluškivanja“ istakavši da je veliki, te da ne sme da bude ignorisan.
„Radi se o velikom skandalu koji niko ne može da ignoriše. Ima oko 22.000 snimljenih traka što je veliki skandal. Da ne govorim o sadržaju, što je nešto drugo. Mišljenja smo da treba da postoji dvokratna reakcija na ovo. Jedna je politička i zbog toga tražimo od opozicije da se vrati u skupštinu i da ova pitanja budu rešen na uobičajen politički način, putem skupštinske rasprave, da se formiraju istražne komisije“, rekao je Han i dodao da je to istovremeno i kriminal koji takođe treba da bude rešen u skladu sa nacionalnim i evropskim standardima.
„Zbog toga smo ponudili, a naši partneri su to i prihvatili, međunarodne eksperte za ovaj problem“, rekao je Han u Vašingtonu.
Han je, odgovarajući na pitanje američkih novinara, rekao i da EK neće ponoviti preporuku za pregovore o članstvu Makedonije u EU ukoliko ova kriza ne bude raščišćena.