Mirno područje u Bavarskoj je zbog predstojećeg samita pretvoreno u zatvor, doduše luksuzan zatvor, dobro obezbeđen policijom. Sigurnost nije jedina stvar koju je Nemačka morala da pojača.
Sve je moguće, čak i nelegalna gradnja u cilju udovoljavanja eminentnim gostima
Ponekad se prisetimo da bogati i uticajni žive u svetu gde je sve moguće, pa čak i stvari izričito zabranjene zakonom. Samit G7 pokazao se kao pravi primer toga. Restoran Elmauer Alm je odabran kao idealno mesto za slikanje svetskih lidera. Sve bi to bilo lepo da vlasnik luksuznog hotela nije odlučio da proširi restoran bez dobijanja legalne dozvole, prenosi „Dojče vele“.
Čini se da će lideri morati da pronađu drugo mesto sa živopisnim pogledom za svoje porodične fotografije.
Seit heute ist Schloss #Elmau ganz im Griff des G7-Gipfels. Keine Gäste mehr, nur Sicherheitsvorkehrungen & Polizei. pic.twitter.com/GySFNHlVg6
— Isabella (@sofasportlerin) May 25, 2015
Međutim, to nije sve. Vlasnik hotela, Dietmar Miler-Elmau, takođe je pretvorio livadu u helidrom, gde je postavio veliki šator, iako za to nije dobio potrebnu dozvolu vlasti Garmiš-Partenkirhena.
Pista za sletanje helikoptera će navodno biti razmontirana kada se Samit završi.
Američkim vojnicima je zabranjeno prisustvo u oblasti održavanja Samita radi zaštite od nenaoružanih aktivista
Američkim vojnicima je tih dana zabranjeno putovanje u bavarske gradove Minhen i Garmiš-Partenkirhen zbog straha da bi nenaoružani aktivisti koji se protive G7 mogli da ih napadnu.
Oni koji su stacionirani u Garmiš-Partenkirhenu, mestu koje je Amerikancima među omiljenim turističkim destinacijama u Nemačkoj, savetuje se da ne nose uniforme i „izbegavaju da govore engleski glasno“, prenose lokalni mediji.
A #German federal police helicopter lands on small ridge marking the border between Austria & Germany,the #G7 summit pic.twitter.com/kVQfhLvtiq
— Hans Solo (@thandojo) June 3, 2015
Prema nekim procenama, oko 10.000 aktivista planira da u blizini hotela održi proteste protiv politika G7, među kojima se najviše pominju rasizam, militarizacija i rat, kao i eksploatacija prirodnih resursa.
Ništa nije preskupo za događaj od 48 sati, čak ni knjiga od 334.000 dolara
Šef bavarske vlade Horst Sihofer želi da učesnici samita sa sobom ponesu nešto više od slatkih uspomena. Upravo zbog toga će deliti ilustrovanu knjigu pod nazivom „Bavarska. Zemlja u srcu Evrope“ kako bi Nemačka domaćinski ispratila ovaj značajan događaj.
Bavarska ima mnogo toga da ponudi — čuvenu kuhinju, vrhunski fudbalski klub, da ne pominjemo svetski poznate automobile. Knjiga je očigledno zamišljena kao svedočanstvo ove raskoši — i na svojih 248 stranica i sudeći po ceni štampanja.
Unsere Bergführer und alpin-erfahrene Bundespolizisten wachen über den Grenzverlauf am Wetterstein. #G7Summit #G7 pic.twitter.com/EdLc3dvzAD
— Bundespolizei BY (@bpol_by) June 3, 2015
Lokalne vlasti su odštampale tiraž od 15.000 primeraka po pozamašnoj ceni od 335.000 dolara.
Održavanje Samita G7 bez Rusije je besmisleno
Nemačka kancelarka Angela Merkel je rekla da će na samitu biti reči o ujedinjenju Krima sa Rusijom, s obzirom na to da Zapad i dalje smatra da je ono bilo nezakonito, iako je skoro 100 odsto stanovništva poluostrva želelo da se to dogodi. Na samitu će biti reči i o epidemiji ebole, kao i usponu Islamske države.
G7 čine lideri Kanade, Francuske, Nemačke, Italije, Japana, Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država. Nesumnjivo moćna grupa, ali je rešavanje globalnih problema nemoguće bez Rusije, bez obzira na to što Zapad misli ili kaže.
Nema oružja u blizini mesta održavanja samita — uključujući saksije sa cvećem i cepanice
Nemci su mere bezbednosti shvatili vrlo ozbiljno. Lokalne vlasti su tražile od stanovnika da uklone sve što bi moglo da se koristi protiv učesnika samita, pa se išlo dotle da su meštani morali da uklone i saksije, kao i naslagane cepanice na gomili.
Nemačka je izdvojila oko 225 miliona dolara za mere bezbednosti, koje uključuju i izgradnju ograde oko hotela, duge približno 16 kilometara, kako bi demonstrante držali podalje.
Nekih 19.000 policajaca će biti raspoređeno po terenu da obezbedi mesto održavanja samita, lokalne gradove i granice. Bavarska policija je čak i tvitovala nekoliko fotografija sprovođenja zakona oficira na straži.
Sledeći put bi verovatno bilo pametnije da izaberu usamljenije mesto u skladu sa filozofijom štednje, koju Nemačka toliko voli.