On je, komentarišući današnji predlog Slovačke da se napravi projekat kraka gasovoda koji će se oslanjati na „Turski tok“, uz učešće Bugarske, Rumunije, Mađarske i Evropske unije, rekao da su stavovi Makedonije i Srbije po pitanju učešća u tom gasovodu i dalje nedefinisani.
„Makedonija je jako mala zemlja, u svakom trenutku može da se desi, uslovno rečeno, revolucija u boji, tako da ne bih računao na Makedoniju“, dodaje on.
Prema njegovim rečima, Slovačka predlaže alternativne maršrute, jer želi da odbrani svoje nacionalne interese.
Stručnjak Fonda nacionalne energetske bezbednosti Aleksandar Pasečnik je rekao da ukoliko „Turski tok“ bude zatvorio mogućnost za tranzit gasa preko Ukrajine, Slovačka više neće biti tranzitna zemlja, pa je zato Bratislava zainteresovana da i dalje igra važnu ulogu na energetskom tržištu.
Pritom, prema njegovim rečima, treba biti oprezan prema Bugarskoj, s obzirom na to da su svi rusko-bugarski projekti propali.
„Bilo kako bilo, Slovačka već sutra može da promeni svoj stav, a zasada je sve na nivou preliminarnih konsultacija“, rekao je on.
Slovačka je danas predložila Rusiji projekat kraka gasovoda koji će se oslanjati na „Turski tok“, uz učešće Bugarske, Rumunije, Mađarske i Evropske unije.
To je izjavio slovački premijer Robert Fico nakon razgovora sa ruskim kolegom Dmitrijem Medvedevom i dodao da bi predlog Bratislave trebalo da se realizuje uz učešće i podršku EU.
Svaka slovačka vlada mora da obezbedi da gasni cevovodi koji prolaze preko teritorije Slovačke nikada ne budu prazni, naglasio je on na konferenciji za novinare u Moskvi.
Slovačka odlično zna da od januara 2020. godine neće više važiti sporazum o tranzitu gasa preko Ukrajine. Ako mi ne budemo tranzitna zemlja za gas, naš budžet će pretrpeti veliku štetu“, objasnio je Fico.
On je dodao da Slovačka ne može da se meša u rusko-ukrajinske odnose, pa ni po temi gasa, ali ne može ni mirno da sedi i čeka da Ukrajina ispadne iz sistema za transport gasa. Zbog toga će aktuelnost projekta rasti u istoj meri u kojoj će se realizovati „Turski tok“.
Takve projekte možemo da realizujemo samo uz postizanje dogovora između četiri zemlje, naravno, uz učešće Rusije. Odgovornost zahteva od nas da tražimo alternativne puteve rešenja ovog problema“, zaključio je slovački premijer.
Ruski premijer Medvedev je rekao da su u razgovorima s kolegom razmotrene mogućnosti sprovođenja tih opcija koje stvara „Turski tok“, nakon što dođe do granice Grčke, za zemlje Evrope i mogućnosti uključenja u te procese.