Aktivisti za ljudska prava navode da ovaj tip municije ugrožava pre svega civile. „Hjuman rajts voč“ je istraživala nekoliko slučajeva korišćenja kasetnih bombi. U organizaciji tvrde da je jedno od takvih bombardovanja izvodila Saudijska Arabija — bomba je bila bačena iz vazduha, a osim el Rijada, avijaciju u tom regionu niko nije koristio. Aktivisti za ljudska prava su pozvali sve one koji podržavaju Saudijsku Arabiju, uključujući SAD, da osude korišćenje kasetnih bombi.
Kasetne bombe su municija, upakovana u kasete velikih razmera. Prilikom eksplozije one se razleću po terenu, veličine fudbalskog igrališta. Fitilji ovih bombi često se ne aktiviraju, zbog čega se sadržaj kaseta pretvara u protivpešadijske mine koje mogu da eksplodiraju godinama nakon okončanja rata. Prilikom eksplozije, municija se razleće na metalne krhotine koje nanose teške povrede. Civili iznose 98 odsto žrtava kasetnih bombi.
Belkis Vili iz organizacije „Hjuman rajts voč“ ispričala je za „Raša tudej“ da su žrtve ovih bombi često deca.
„Po drugi put smo pronašli dokaze da je koalicija Saudijske Arabije koristila kasetnu municiju. U našem izveštaju je dokumentovana upotreba tri tipa kasetnog oružja u pet različitih slučajeva. Sve one su se desile u severnom delu Sane, u blizini stambenih rejona. Postoji velika opasnost da civili nalete na neeksplodiranu municiju koja se pretvara u mine. Deca ili odrasli mogu ih pokupiti i dići se u vazduh. Često upravo deca postaju žrtve kasetnih bombi. Ako na zemlji leži nešto svetlo i privlači pažnju, oni mogu to pokupiti, što će dovesti do eksplozije bombe. U našem izveštaju su dokumentovani slučajevi ranjavanja kasetnim bombama, među njima je jedno dete“, rekla je Vilijeva u programu RT.