Trgovina Rusije sa zemljama Evropske unije, smanjena je, međutim, za skoro deset odsto, navodi ovaj magazin, i dodaje da se američka privreda protivi sankcijama, te da su mesecima predstavnici velikih američkih firmi intervenisali u Beloj kući — prvo diskretno, a onda otvorenije.
Zvaničnici američke Privredne komore kažu da „rusku intervenciju“ u Ukrajini ni u kom slučaju ne prihvataju, ali i da se unilateralne sankcije prema Rusiji odbijaju, prenosi nemački magazin stav američke Komore.
„Za neke firme reč je o suštinskim poslovima“, rekao je Džon Engler, predsednik biznis okruglog stola jedne konzervativne lobističke grupe najmoćnijih šefova firmi.
Prema „Špiglu“, ruskim sankcijama su pogođeni svetski poznati koncerni, kao što su „Ekson Mobil“, „AT&T“, „Dženeral Elektrik“ i „Boing“.
„Mi ne želimo, ipak, da ljude, koju kupuju američke prozvode, kažnjavamo sankcijama“, rekao je jedan top-menadžer britanskom nedeljniku „Ekonomist“, prenosi „Špigl“ koji piše da uprkos svemu, mnoge američke firme i dalje posluju u Rusiji.
Kompanija „Bel“ iz Teksasa za proizvodnju helikoptera potpisala je, na primer, ugovor sa ruskim koncernom „JSC Ural Works of Civil Aviation“ (UWCA) koji u Jekaterinburgu želi da proizvodi „Bel-Helikopter“.
„Mi se veoma radujemo prilici da u Rusiji izgradimo jedno jako prisustvo“, rekao je vicepredsednik kompanije „Bel“ Patrik Moli.
Problem je u tome, navodi nemački magazin, što UWCA pripada državnoj firmi „Rostek“ Sergeja Čemesova, za koga se kaže da je blizak sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
Šef Asocijacije evropskog biznisa u Moskvi Frank Šauf je za „Špig“ rekao da su Amerikanci prvo izvršili veliki pritisak na Evropu da uvede oštre sankcije, a da su oni svoju trgovinu sa Rusijom prošle godine povećali.