Podsetimo, zapadne države su se dogovorile da obustave članstvo Rusije u G8 posle povratka Krima u sastav RF u martu 2014. godine, ali je prema rečima direktora Istočnog komiteta nemačke ekonomije Ekharda Kordesa, rešavanje mnogih međunarodnih problema nemoguće bez učešća Moskve.
Na teritoriji Rusije radi više od 6.500 nemačkih firmi, ali prema rečima politikologa Aleksandra Rara, interesovanje za ublažavanje pozicija prema Rusiji nema samo Nemačka.
„I biznismeni iz Italije i drugih država žele da se obnovi dijalog zbog toga što stradaju mnoge firme koje su godinama radile na ruskom tržištu. Sada se one plaše da će izgubiti pozicije koje su imale, a da će na njihovo mesto doći firme iz Kine i drugih azijskih država“, ističe Rar za Sputnjik.
Prema njegovom mišljenju „najglobalnija“ tema na samitu G7 će biti promena klime, iako, kako kaže, razmatranje tog pitanja bez učešća najveće države na svetu deluje čudno.
„Bilo kako bilo, Rusiji samit u bavarskom zamku Elmau, gde će se održati samit G7, sada nije prioritet, već su to sastanci šefova država BRIKS-a i ŠOS-a koji će biti održan u julu u ruskom gradu Ufi.
Diplomata i član Ruskog saveta za međunarodna pitanja Gleb Ivašencev za Sputnjik kaže da je glavni zadatak samita u Ufi povećavanje uloge „globalnog Istoka“ u političkom i ekonomskom životu planete, podsećajući da države BRIKS-a stvaraju četvrtinu globalnog BDP.
To što se samit pet vodećih svetskih ekonomija u razvoju, prema njegovim rečima, održava u Rusiji, pokazuje da je izolacija države prazna priča.
„Planiramo veliki zajednički program u glavnim branšama svetske ekonomije — energetici i informativnoj bezbednosti. Prošle godine su države BRIKS-a oformile zajedničku banku, koja će postati jedna od vodećih u svetu“, rekao je on.
Ivašencev objašnjava da o širenju BRIKS-a neće biti reči u Ufi, ali smatra da se oko ove organizacije stvara „gravitaciono polje“.
Stručnjak Moskovskog državnog instituta za međunarodne odnose Igor Denisov, podseća da Šangajska organizacija za saradnju (ŠOS), koju osim Rusije i Kine čine Kazahstan, Kirgizija, Tadžikistan i Uzbekistan, osim tradicionalnih pitanja bezbednosti i borbe protiv terorizma i trgovine drogom, traži i nove forme saradnje u oblasti ekonomije.
„Moguće je da će organizacija rešavati pitanja stvaranja alternativne finansijske arhitekture. Nije isključeno ni stvaranje banke ŠOS-a“, zaključuje stručnjak.