U prošlosti, Kina je pokušala da utiče na druge zemlje uglavnom kroz ekonomska sredstva, koristeći trgovinske i poslovne mehanizme. Međutim, sada Peking otvoreno pokazuje da ne odobrava bilo kakva strana mešanja u Azijsko-pacifičkom regionu, kineskom dvorištu.
Prema pisanju lista, tokom poslednje posete Džona Kerija Pekingu, Kina je Americi stavila do znanja da je Tihi okean dovoljno veliki da služi interesima obeju velikih sila. Kina je ponudila SAD da uspostave partnerstvo i međusobno razumevanje u Pacifiku.
Međutim, Peking shvata da ne može biti nesmotren i stajati usamljeno nasuprot SAD. Zato je Kina na kormilu sa idejom multipolarnog sveta, u kome postoji nekoliko regionalnih lidera. Držeći se ove strategije i stvaranjem saveznika u različitim delovima sveta, Kina planira da oslabi SAD.
Ranije danas je objavljeno da je Kina upozorila SAD da se drže podalje od provokativnih akcija u Južnom kineskom moru. Tokom proteklih nekoliko nedelja tenzije oko spornih teritorijalnih pretenzija u Južnom kineskom moru su u porastu.
U prošlosti je Peking više puta bio protiv da se Vašington uključi u teritorijalni spor u Azijsko-pacifičkom regionu, tvrdeći da SAD nisu deo problema.