„Raskid ugovora bio je greška, jer u realnosti ne postoji ništa što bi Francusku na bilo koji način pravno obavezivalo da zaustavi isporuku brodova koje je prodala Rusiji. Ugovor je, naime, potpisan pre uvođenja embarga na isporuku vojne opreme Moskvi“, kaže Marijani u ekskluzivnom intervjuu za Sputnjik.
„Pored toga, nosači helikoptera klase ’Mistral‘ čak ni ne spadaju u bojne brodove — u pitanju su plovila koja se koriste za logističku podršku. Zato smatram da je neverovatno glupo na bilo koji način povezivati ugovor o prodaji ’mistrala‘ sa ukrajinskom krizom“, kaže Marijani.
Bivši francuski ministar saobraćaja dodaje i da njegova zemlja nema pravo da „mistrale“, koji su proizvedeni za ruske vojne snage, proda nekoj drugoj zemlji.
„Neki delovi brodova proizvedeni su u Rusiji. To znači da Pariz ne može prosto da odluči da ih proda bez odgovarajućeg sporazuma sa Moskvom“, kaže on.
„Ali čak i ukoliko Rusija na kraju dozvoli Francuskoj da brodove preproda — nakon što se spor oko raskida ugovora završi — zvaničnicima u Parizu neće biti nimalo lako da pronađu kupce za ’mistrale‘. Francuskoj mornarici novi nosači helikoptera nisu potrebni, pošto već imaju tri komada u redovnoj upotrebi. Pored toga, niko do sada nije izrazio bilo kakvo interesovanje za kupovinu tih brodova“, tvrdi Marijani.
Rusija i Francuska su 2011. godine potpisale ugovor vredan 1,3 milijarde evra za kupoprodaju „mistrala“. Pariz je trebalo da preda prvi brod Moskvi u novembru 2014, ali je francuski predsednik Fransoa Oland odlučio da suspenduje tu isporuku. Kao glavni razlog naveo je navodnu rusku umešanost u ukrajinsku krizu, što su tvrdnje koje je Moskva u mnogo navrata oštro demantovala.
Početkom nedelje, evropski mediji su preneli vest da je Rusija odustala od dogovora o kupovini brodova od Francuske. Sada dve zemlje pokušavaju da se usaglase oko tačne sume koju vlasti u Parizu treba da plate kako bi i ugovor zvanično bio raskinut.
Pojedini mediji objavili su informaciju da je Francuska ponudila da vrati Rusiji iznos od 785 miliona evra, ali to je znatno manje od iznosa koji je bio predviđen kao obeštećenje u slučaju jednostranog raskida ugovora.
Pomenuta suma, naime, ne pokriva čak ni glavnicu iznosa koji su Rusi već isplatili Francuzima u trenutku kada je ugovor o prodaji „mistrala“ sklopljen.