„Za sada razmatramo dve opcije. Prva je prodaja ’mistrala‘ trećoj strani, ali koliko znam, trenutno nema potencijalnih kupaca, a drugo rešenje je da se ’mistrali‘ demontiraju, što će nas još skuplje koštati“ rekao je on u intervjuu za Sputnjik, dodajući da bi treće, još uvek nezvanično rešenje, moglo biti da se oni predaju francuskoj ratnoj mornarici.“
Prema njegovim rečima, treća opcija je i najbolja, jer kako kaže, s obzirom da je njihova proizvodnja mnogo koštala, oni bi trebali da se namenski iskoriste.
On smatra i da je Francuska zbog situacije sa „mistralima“ izgubila ugled pred budućim kupcima.
„Ako sutra druge zemlje požele da potpišu sa nama ugovor za izgradnju brodova u vojnom brodogradilištu u Sent-Nazeru, tri puta će razmisliti o tome“, istakao je on.
Leberton, koji je i član desničarske francuske partije Nacionalni front, rekao je da bi Francuska, kao velika sila u proizvodnji naoružanja, kada potpisuje ugovore sa pouzdanim partnerima, kao što je Rusija, trebalo i da ih ispuni, a ne da ometa isporuku.
„Francuska bi trebalo da bude ozbiljnija u tom smislu zato što nema opravdanja za prekid isporuka“, rekao je on, dodajući da se kao razlog za prekid navodi situacija u Ukrajini — sukobi na istoku zemlje, i pripajanje Krima Rusiji.
„Što se tiče Krima, smatram da se stanovništvo tog poluostrva na demokratski način izjasnilo za pripajanje Rusiji i o tome ne treba više raspravljati, dok bi, što se tiče sukoba na istoku Ukrajine, EU trebala da iskoristi svoj status i da pomogne Rusiji i Ukrajini da nađu rešenje, a ne da slepo prati naredbe Amerike“, istakao je on.