Kosovski ministar spoljnih poslova Hašim Tači rekao je juče na sednici Saveta bezbednosti UN o Kosovu da će Priština uskoro pokrenuti tužbu protiv Srbije za genocid i zatražiti odštetu, za šta je već pripremljena odgovarajuća dokumentacija.
Profesor Varadi pojašnjava da je za eventualnu tužbu, koju najavljuje Tači, prva prepreka nadležnost, budući da konvencija o genocidu jasno propisuje kako takve stvari mogu biti pokrenute.
„Takođe, ostaje pitanje suštine nakon sporova sa Hrvatskom i Bosnom, gde je utvrđeno da Srbija nije počinila genocid. Zaista je jedva i teorijski moguća da se to utvrdi drugačije kada je reč o Kosovu“, precizira Varadi za Sputnjik.
Tačijev politički gest
Prema Varadiju, ključna stvar je pitanje da li je Kosovo član statuta Međunarodnog suda pravde. Nije, kaže on, jer članstvo u Međunarodnom sudu pravde zavisi od članstva u Ujedinjenim nacijama.
„Te formalne prepreke su već takve da bi iz procesnih razloga tužba bila odbijena. Tako da bi pokretanje takve tužbe suštinski bio politički gest. I ne smatram da bi to bio mudar politički gest“, precizira Varadi.
I advokat Toma Fila tvrdi da je kosovska tužba nemoguća, jer ono nije članica UN.
„Tačijeva priča je za unutrašnju upotrebu. I da se ublaži, da ne kažem omalovaži, zahtev Srbije za uvođenjem specijalnog suda za ratne zločine OVK. Oni nemaju aktivnu legitimaciju da tuže bilo koga“, ističe Fila za Sputnjik.
Srbija bi mogla tužiti Albaniju?
„Drugo, Albanija se sigurno čuva od toga jer je za vreme suđenja ‘kosovskoj grupi' (Šainović, Pavković, Milutinović i ostali) nesporno dokazano da je Albanija aktivno učestvovala u ratu na strani Kosova. Znači, sa njihove teritorije artiljerijska oruđa su pucala na nas. Tamo su imali baze, tamo su, konačno, vodili zarobljene Srbe i ubijali ih. Znači, sve je to bilo na teritoriji Albanije. Pre je opasnost da mi tužimo za nešto Albaniju, ali ne možemo za genocid“, zaključuje Fila.