Prema zvaničnim navodima, Bramercova poseta se održava u okviru priprema za šestomesečni izveštaj koji tužilac podnosi Savetu bezbednosti UN.
Najavljeno je da će razgovarati sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem, ministrom pravde Nikolom Selakovićem, ministrom unutrašnjih poslova Nebojšom Stefanovićem, tužiocem za ratne zločine Vladimirom Vukčevićem i predstavnicima međunarodne zajednice.
Kako je ranije saopšteno iz SRS, Haški tribunal je podneo zahtev Srbiji da lider SRS bude vraćen sa privremene slobode u pritvorsku jedinicu u Sheveningenu do 26. maja, odnosno utorka, kada se i završava Bramercova poseta Beogradu.
Kako prenosi B92, portparol Haškog tribunala nije mogao da potvrdi da je doneta odluka da se Šešelj do 26. maja vrati u pritvor.
Žalbeno veće Tribunala pozvalo je 22. aprila Šešelja da se u roku od tri dana izjasni o zahtevu Tužilaštva da se hitno primeni odluka tog veća o njegovom povratku u Hag.
Apelaciono veće je 30. marta naložilo prvostepenom veću Tribunala koje je sudilo Šešelju da „smesta“ opozove odluku o njegovom privremenom oslobađanju, zato što je Šešelj izjavom da se neće dobrovoljno vratiti u Tribunal prekršio jedan od dva osnovna uslova za ostanak na privremenoj slobodi.
Raspravno veće predsedavajućeg Žan-Kloda Antonetija nije, međutim, postupilo po nalogu Apelacionog veća, već je 10. aprila od lekarskog tima koji Šešelja leči u Srbiji zatražilo dokumentaciju o njegovom zdravstvenom stanju.
Kako je zatim saopštio sekretarijat Tribunala, Šešelj je odbio da tu dokumentaciju dostavi sudu.
Glavni tužilac Serž Bramerc potom je Apelacionom veću uputio hitan zahtev da smesta ponovo naredi Pretresnom veću da Šešelju naloži da se vrati u pritvor u Sheveningenu.
Odluka Haga usmerena na destabilizaciju Vlade
Odluka Haškog tribunala o povratku Šešelja u Hag usmerena je na destabilizaciju Vlade i predstavlja pritisak na njenog predsednika, ocenio je ministar Aleksandar Vulin i poručio da će Vlada očuvati mir i stabilnost u zemlji.
„Šta god se bude dešavalo u narednim danima, Vlada će voditi računa da odluke koje donosi budu usmerene na ojačavanje mira i pojačavanje stabilnosti u našoj zemlji“, rekao je Vulin Tanjugu.
Prema njegovim rečima, odluke u kojima iz političkih razloga neko pušta, a onda iz političkih razloga zatvara, bez suda i bez presude, nakon svih ovih godina, govore veoma loše o Haškom tribunalu.
On smatra da se sve odluke koje se donose na osnovu politike donose isključivo kao pritisak na Vladu i njenog predsednika i ne mogu se oceniti kao prijateljski akti.
„Dok se u čitavom našem okruženju dešavaju teroristički akti, dok imate najave buđenja međuetničkih sukoba, u nedelji kada predsednik Vlade treba da ide u Brisel na veoma važne razgovore, kada treba da ide u SAD, u Moskvu, vi šaljete ovakve odluke sa samo jednim ciljem — da izvršite pritisak na njega i da izvršite pritisak na ovu Vladu da se bavi odlukama Haškog tribunala umesto onim za šta su nas građani birali“, rekao je Vulin.
„Građani su nas birali da živimo bolje, da se bavimo ekonomijom i da očuvamo i uspostavimo stabilnost za sve građane Srbije“, rekao je Vulin.
On smatra da se Srbija od većine zemalja u regionu razlikuje zbog političke stabilnosti, iz koje je proizašla i ekonomska stabilnost, i da je „očigledno da je odluka Haškog tribunala usmerena upravo da se takva stabilnost uzdrma“.
„Ovo je očekivani nastavak politike pritisaka i uslovljavanja Srbije i evidentno je da je ovo napad i na Vladu i na predsednika Vlade“, naglasio je ministar.