Posle prve godine primene više od 80 mera za ekonomski razvoj regiona — rast direktnih stranih investicija, zarada i trgovinske razmene u jugoistočnoj Evropi, zapošljavanje više od 300.000 visokoobrazovanih kadrova u regionu do 2020. — rezultati su više nego skromni, ocenjeno je na godišnjem sastanku saveta za regionalnu saradnju u Tirani.
Stopa ekonomskog rasta u regionu je tek nešto iznad nule. Od početka krize koja je pogodila sve zemlje regiona, koja je udvostručila spoljni dug svake od njih, bez posla je ostalo više od 800.000 ljudi.
„Najveći problem je zapošljavanje. Dakle, tu najviše škripi, upravo zbog toga što su u ovom trenutku tržište rada i obrazovna politika dosta neusklađeni i zbog onoga čega smo svi bili svesni, a to je trostruki ozbiljni ekonomski udar od 2008. do danas“, rekao je generalni sekretar Saveta Goran Svilanović.
Za ekonomsko integrisanje i stabilizaciju regiona potreban je i dijalog političke elite u regionu. Zato se u Albaniji veliki značaj pridaje predstojećoj poseti premijera Srbije Aleksandra Vučića Tirani, gde će sa albanskim kolegom Edijem Ramom i zvaničnicima razgovarati i o projektima od regionalnog značaja.
„Zato je i poseta premijera Rame Beogradu bila veoma korisna. Siguran sam da će i poseta Vučića biti značajna, pre svega za razvoj odnosa Srbije i Albanije, ali i za stabilnost u čitavom regionu“, ističe šef srpske diplomatije Ivica Dačić.
„Pre svega, ta poseta je veoma važna prekretnica na bilateralnom nivou, jer smo prošle godine imali prvu posetu albanskog premijera Srbiji posle sedam decenija, a sada srpski premijer dolazi u Albaniju. Kao drugo, poseta srpskog premijera je važna i zbog demokratske stabilnosti u regionu“, kaže albanski ministar spoljnih poslova Ditmir Bušati.
Dačić je podržao izbor Gorana Svilanovića za generalnog sekretara Regionalnog saveta za saradnju u drugom mandatu.
„Tokom mandata aktuelnog generalnog sekretara, RSS je dodatno dobio na značaju, kako u našem regionu tako i u Briselu, prevashodno zahvaljujući njegovom konstantnom zalaganju za nastavak evropskih integracija Zapadnog Balkana. U tom periodu uvećan je budžet RSS, a zahvaljujući radu Gorana Svilanovića i konstruktivnom postavljanju Republike Srbije, usvojene su izmene Statuta RSS, što je dovelo do sveobuhvatnog uključivanja svih učesnika iz regiona Zapadnog Balkana u njegov rad“, rekao je Dačić.
Šef srpske diplomatije ocenio je i da je region „ostvario vidljive rezultate na planu evropskih integracija, ali da se pred svima još nalaze i brojni izazovi“.
Ivica Dačić je rekao da je na putu ka ostvarenju svog glavnog spoljnopolitičkog cilja, članstva u Evropskoj uniji, Srbija demonstrirala doslednost, kroz ostvarivanje ambiciozne reformske agende i kroz konstruktivan pristup dijalogu sa Prištinom.
Dačić je ocenio da je godinu i po nakon otvaranja pregovora o pristupanju, došlo vreme da se pređe na novu, zahtevniju fazu u odnosu sa EU i otvore prva pregovaračka poglavlja.
Kako je naglasio, sastanci koji su u prethodnom periodu održani u Beogradu i Prištini, u formatu „Zapadnobalkanske šestorke“, doprineli su daljem jačanju stabilnosti regiona.