Inicijatori protesta i kontraprotesta, Zoran Zaev i Nikola Gruevski, uveravaju da će okupljanja proteći mirno i nenasilno, s tim što je SDSM najavio da oni neće otići sa ulica glavnog grada sve dok premijer ne bude podneo ostavku.
Osim ostavke premijera, opozicija traži formiranje ekspertske prelazne vlade, koja bi trebalo da u roku od godinu dana pripremi nove, fer i demokratske izbore.
To podrazumeva izmene Izbornog zakona, sprovođenje popisa, ažuriranje biračkog spiska, ali i departizaciju državnih institucija.
Oni podsećaju da je Makedonija pre desetak godina bila lider u evroatlantskim integracijama, a danas je na začelju među državama u regionu, na putu da izgubi čak i preporuku za članstvo u EU.
Deo analitičara smatra da građani Makedonije, bez obzira na nacionalnu pripadnost, imaju mnogo razloga za masovan protest protiv vlade koja je već devet godina na vlasti, a država je najsiromašnija, ne samo u regionu, već i u svetskim razmerama.
S druge strane, Gruevski tvrdi da ostavku neće podneti, jer to smatra kukavičkim činom.
Ono što dodatno komplikuje situaciju u Makedoniji jesu i nedavni događaji u Kumanovu, kada je došlo do sukoba makedonskih bezbednosnih snaga i naoružane grupe.
Tračak nade da bi moglo da dođe i do dogovora o prevazilaženju krize postoji jer, iako pod snažnim pritiskom SAD i Evropske unije, Zaev i Gruevski su u petak ponovo seli za pregovarački sto.I u vladajućem i u opozicionom taboru vlada odlučnost, iako bi događaji koji slede mogli da donesu novo usložnjavanje ozbiljne krize koja poslednjih meseci potresa Makedoniju.
Taj sastanak se, očekivano, završio bez dogovora, ali je zaključeno da on bude nastavljen u ponedeljak.
Razgovorima su prisustvovali lideri partija Albanaca — Demokratske unije za integraciju Ali Ahmeti, koja je koalicioni partner u vladi i opozicione Demokratske partije Albanaca Menduh Tači.
Za utorak, 19. maj, u Strazburu je najavljen novi susret Zaeva i Gruevskog.