Bajatović je rekao da će, u procesu restrukturiranja, „Srbijagas“ osnovati dva nova pravna lica, koja će u potpunosti biti u vlasništvu tog javnog preduzeća.
Istočna Evropa nema nikakvih šansi ako se prekine sa isporukom gasa iz Rusije iz pravca Ukrajine, rekao je Bajatović novinarima u Novom Sadu i dodao da u takvoj situaciji, po njemu, „nema mesta ni za kakve sebične političke interese“.
Potpuno sam siguran da će interesi istočnoevropskih država za energetsku stabilnost odneti pobedu nad političkom sebičnošću koju ispoljavaju pojedini činovnici Evropske komisije, kazao je Bajatović.
„Siguran sam da će Južnog toka, Turskog toka, Srpskog toka ili kako god ga zvali, sigurno biti“, naglasio je Bajatović.
„Turski tok“ je gasovod koji od Rusije, po dnu Crnog mora, treba da dopremi gas do tursko-grčke granice, a potom bi taj gasovod trebalo da prolazi preko Makedonije, Srbije, Mađarske do Austrije.
„Turski tok“ je svojevrsna zamena za „Južni tok“, gasovod od koga se odustalo zbog pritisaka Evropske komisije da u potpunosti bude usaglašen sa pravilima EU.
Smanjenje cene gasa za komercijalne kupce
U Srbiji će do kraja godine, najverovatnije, doći do smanjenja cene prirodnog gasa za komercijalne kupce, najavio je danas direktor „Srbijagasa“ Dušan Bajatović.
Do tog sniženja će doći ako se nastavi aktuelni trend pada cena nafte, rekao je Bajatović novinarima, na štandu „Srbijagasa“ na Međuanrodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu.
On je dodao da se očekuje i pad cena gasa na berzama na oko 220 dolara za 1.000 kubika u trećem i četvrtom kvartalu ove godine što će, kako je pojasnio, biti dobro za državu Srbuju, jer će dati manje deviza za kupovinu gasa koji uvozimo.
Bajatović je istakao da prema aranžmanu sa MMF-om više neće biti nikakve državne pomoći ni za „Srbijagas“, ni za EPS.
„Zahvaljujući prošlogodišnjem kreditu od 200 miliona dolara kojim je praktično plaćen stari dug, ove godine dosta dobro pratimo isporuke gasa, a možda će biti mali problem tekuće likvidnosti za punjenje skladišta u Banatskom dvoru, ali mislim da ćemo sa našim prijateljima iz ’Gasproma‘ to rešiti“, istakao je Bajatović.
Govoreći o najvećim potrošačima gasa u Srbiji, Bajatović je rekao da se značajno popravila situacija u Azotari Pančevo, istakavši da veruje da to preduzeće neće imati veliki gubitak u prvom kvartalu ove godine i da će, ako dođe do gubitka, to biti „ispeglano“ iz poslovanja „Srbijagasa“.
„Dugovanje Železare je zamrznuto i ona je od 1. februara počela da plaća svoje tekuće obaveze, a za MSK se gas i dalje ne isporučuje“, rekao je Bajatović i dodao da se za „Petrohemiju“ traži način plaćanja kroz kompenzaciju robom koju „Petrohemija“ proizvodi za potrebe „Srbijagasa“.