Za nekoliko nedelja EU će ponovo razmatrati sankcije protiv Rusije. Kakav je stav Sirize u vezi sa sankcijama i da li će ih Grčka podržati?
— Za nas je glavno da rešimo problem, a ne da preduzimamo mere protiv bilo koga. Za rešenje ukrajinskog problema potrebno je poštovanje dogovora iz Minska. Rekao bih da bez obzira na sankcije, moramo da pokušamo da ostvarimo napredak. To nije lako, ali za rešenje ukrajinske krize nisu potrebne sankcije — ni Zapada protiv Rusije, ni Rusije protiv Zapada. To je naš stav: političko rešavanje ukrajinske krize na osnovu principa UN i OEBS-a.
Hajde da ne zaboravimo da je državni prevrat u Ukrajini bio glavni događaj u prvoj polovini 2014. godine, kada je Grčka predsedavala EU. Ne zaboravljate da je EU dovela do takve situacije u Ukrajini?
— Lično, ne verujem u jednodimenzionalnost međunarodnih kriza. Do krize u Ukrajini dovelo je mnogo faktora. Prethodna ukrajinska vlada je imala mnogo problema, sa korupcijom i slično. Ta vlada nije bila popularna u zemlji. Ali do takve situacije u Ukrajini su dovele i unutrašnje i spoljne snage. I naravno, to je trebalo da bude jasno, uloga Evropske unije u ukrajinskoj krizi nije bila dobra, ona nije pomogla da se pronađe demokratsko rešenje problema. Mislim da Zapad treba da napusti sindrom Hladnog rata i da prihvati da evropska bezbednost ne može da postoji bez Rusije, a još manje protiv nje.
Setimo se — ko je pobedio fašizam 1945. godine? Da Sovjetski Savez nije učestvovao u antifašističkoj koaliciji, da li bi pošlo za rukom da se slomi Hitlerov fašizam? Ne. Mi ne bismo slomili fašizam pre 70 godina, ne bismo imali OEBS (u Helsinkiju) pre 40 godina. To Zapad treba da shvati i ne treba da teži izolaciji Rusije, NATO ne treba da se pomera ka ruskim granicama. Mislim da je to jedan od razloga napetih odnosa među nama.
Čini se da se stav Sirize promenio. Ranije ste kritikovali, a sada podržavate režim u Ukrajini?
— Vlada u Ukrajini je stvar ukrajinskog naroda. Smatramo da nisu svi u ukrajinskoj vladi fašisti. Porošenko nije fašista, on može da bude krupni kapitalista i desničar, ali nije fašista. Nisu svi desničari fašisti, mi to znamo i na primeru Grčke. U „Zlatnoj zori“ su fašisti, ali (partija desnog centra, prim. ured.) u „Novoj demokratiji“ nisu.
Ali upravo Porošenko daje naredbe za sprovođenje kaznenih operacija na istoku Ukrajine, za bombardovanje…
— To je vrlo loše, ja to osuđujem.
A sankcije se uvode protiv Rusije. Zašto ne protiv Ukrajine?
— Mi nemamo nikakve veze sa Porošenkovim režimom. Ali i kod nas u regionu postoje različite vlade koje nam se ne dopadaju. Na primer, Erdogan u Turskoj, sa kojim pregovaramo. Sada se naš ministar (inostranih poslova) nalazi u Istambulu i Ankari. Radi mira moramo da razgovaramo i sa našim protivnicima.
Grčka je planirala da ojača odnose sa drugim zemljama grupe BRIKS — Kinom, Brazilom, Indijom. Šta očekujete od tih veza?
— Pre svega, kao levi pokret, ne želimo hegemoniju SAD u svetu. Inicijativa BRIKS-a je pozitivna. Ali dolar ostaje svetski vladar. Zato je formiranje banke BRIKS vrlo dobro. Grčka nije dovoljno velika zemlja da bi bila član ove grupe, ali može da sarađuje sa BRIKS-om. Mi želimo takvu saradnju.