„Vašington nije spreman da prizna superiornost Pekinga u Aziji, a s obzirom da nijedna strana ne želi hladni rat, jedina opcija koja im preostaje je ’hladni mir‘“, ističe Stivens.
Prema njegovim rečima, uslovi koje diktira globalni poredak 21. veka prevazići će dosadašnje kinesko-američke odnose.
On ističe da su do sada saradnja i konkurencija išle „ruku pod ruku“, dodajući da danas svet i nije tako daleko od trećeg velikog sukoba.
Politički analitičar podseća da su kineske vlasti nedavno pokrenule niz ambicioznih infrastrukturnih projekata u Aziji, ojačale svoje prisustvo u Južnom kineskom moru, i uspostavile Azijsku investicionu banku za infrastrukturu, koju mnogi stručnjaci smatraju potencijalnom zamenom pojedinih finansijskih institucija koje su pod rukovodstvom SAD.
„Iako Kina u bliskoj budućnosti nema nameru da izbaci SAD iz Istočne Azije, očigledno je da će azijske zemlje uskoro preuzeti kontrolu nad svojim geopolitičkim poslovima, verovatno pod rukovodstvom Kine“, ističe Stivens.
„Međutim, SAD nisu spremne da tretiraju Kinu kao jednakog aktera u ovom svetskom poretku“, istakao je ekspert i dodao da, između ostalog, američka politička elita sve češće poziva vladu da preuzme ulogu kreatora politike u Aziji.
Stivens je naglasio da će politički establišment SAD učiniti sve što je u njihovoj moći kako bi se održao američki primat u Istočnoj Aziji.
Istovremeno, činjenice ukazuju na to da kineski susedi imaju jak interes da budu uz Kinu, pa bi napori Vašingtona da u tom delu sveta osnuje sopstveni „svetski poredak“ mogao da dovede do ozbiljnog sukoba interesa.
Stivens upozorava da bi se kinesko-američki odnosi mogli pogoršati i rezultirati sukobima.
„Pošto nijedna strana ne želi vojne sukobe ili hladni rat, najbolji je možda ’relativno hladni mir‘“, zaključuje ekspert.