Prema podacima lista, američka specijalna služba se interesovala za saradnju Simensa i Službe za specijalne komunikacije i informisanje Rusije. List navodi da je nemački koncern, navodno, isporučio ruskoj službi komunikaciona sredstva koja se mogu koristiti u obaveštajnim poslovima.
Predstavnik Simensa u izjavi za list nije hteo da komentariše informacije o ovom ugovoru, samo je izrazio čuđenje šta bi to u delatnosti koncerna moglo da interesuje obaveštajne službe.
Međutim, Vlada Nemačke i dalje drži u tajnosti spisak tzv. „selektora“ — zahteva za praćenje, koji su predati BND, a među kojima su se našli evropski političari i kompanije, kao što su vojni koncern EADS i proizvođač helikoptera Eurocopter. Administarcija kancelarke (koja koordiniše rad specijalnih službi) obratila se SAD sa molbom da joj se objasni šta da radi sa spiskom zahteva za praćenje i može li ga predati komitetu Bundestaga koji se bavi istragom oko špijunaže.
Prema podacima Bild am Sonntag, SAD su odbacile takvu varijantu, ukazavši da bi se u tom slučaju pod znakom pitanja mogle naći tekuće operacije. U slučaju objavljivanja, američka strana je zapretila da će ograničiti saradnju u oblasti borbe protiv terorizma, prenosi list.