Hapšenja su, u nastavku akcije na suzbijanju zloupotreba u privatizaciji, sprovedena na području Beograda, Kikinde i Kruševca, saopštila je policija.
Pored Dejana Babića, uhapšeni su i R.P, I.R. i M.N. iz Kikinde i S. J. iz Beograda — sva četvorica su odgovorna lica u kompaniji „Toza Marković“, zatim M.K. i P.P. iz Beograda, koji su članovi Upravnog odbora tog preduzeća, dok se intezivno traga za tri osobe, javila je Radio-televizija Srbije.
Sumnja se da su sedmorica uhapšenih od 2006. do 2013. godine uzimali kredite preko firme „Toza Marković“, a dobijeni novac prebacivali u druge kompanije u kojima je Dejan Babić imao kapital, po osnovu pozajmica koje nikada nisu vraćene.
Osim u „Tozi Markoviću“, Babić ima većinsko vlasništvo i neposrednu ili posrednu kontrolu nad upravljanjem i donošenjem odluka u preduzećima „ITH“, „Nautika“, „Svetski crep“ i „Žitoprodukt“.
Nakon toga, privredno društvo „Toza Marković“ AD Kikinda je na teret svog poslovanja snosilo troškove kredita i kamata po kreditima, koje realno nije iskoristilo za sopstveno poslovanje i finansijsku likvidnost.
Tako je „Tozi Markoviću“ naneta šteta u ukupnom iznosu od 2.852.010.777 dinara, a Babićevim firmama pribavljena je protivpravna imovinska korist u iznosu od 1.375.000.000 dinara.
Pored toga, navodi se dalje u saopštenju, namernim i netačnim evidentiranjem poslovnih promena i podnošenjem poreskih prijava sa netačnim sadržajem u kojima su svesno umanjivali prihode pravnog lica, neevidentiranjem korekcije prihoda po osnovu kamata na date pozajmice povezanim pravnim licima, osumnjičeni su izbegli plaćanje poreza na dobit i time oštetili budžet Republike Srbije u ukupnom iznosu od 117.606.874 dinara.