Ruska Centralna banka objavila je na svom sajtu da je u martu zemlja kupila približno 30 tona zlata, tako da su sada ukupne zlatne rezerve Ruske Federacije 1.238 tona. Prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda, Rusija zauzima peto mesto u svetu po količini zlatnih rezervi, a to je samo onaj deo zlata o kom Moskva obaveštava svet, piše Vud.
Rusija radi ono što je korisno
Moguće je da Rusija, kao ni Kina, MMF-u, na čijem su čelu Sjedinjene Američke Države, ne otkriva puni obim svojih zlatnih rezervi.
Prema mišljenju autora članka, to što Rusija prikuplja zlato u trenutku kada su geopolitičke okolnosti veoma složene govori da gleda u budućnost.
„Treba samo pogledati upravljačku i finansijsku glupost aktuelne (američke) administracije da bi se shvatilo da će nas naš ogromni dug, rasipanje sredstava i slabljenje nacionalne valute do katastrofe. Bilo koji nepristrasni posmatrač vidi da naši protivnici gledaju u budućnost i pokušavaju da izvuku pobedu na našoj slabosti“, smatra Vud. I to je, naglašava, promišljena dugoročna strategija.
Rusija, prema mišljenju autora, ima jednu specifičnost: zemlja radi ono što joj, po njenom mišljenju, donosi dobrobit. Ona ne čini ništa da bi se dopala zapadnom politički korektnom svetu nego radi samo ono što joj je korisno, povećavajući svoju moć. Tako je bilo uvek — čak i u vreme Sovjetskog Saveza. Zbog čega Zapad nije naučio lekciju iz toga nije jasno, navodi autor.
Pripreme za promenu uloga
Moskva nakuplja zlato jer smatra da će to ojačati vrednost i stabilnost rublje. Slično Kini, Rusija igra dugoročnu igru: ona vidi pad ekonomske moći Zapada i priprema se za promenu uloga u toj igri, piše Vud.
Sada je, navodi autor, ruska referentna kamatna stopa prilično visoka. Ruska Centralna banka podigla je procenat kako bi spasila rublju i to je upalilo. Ali Rusija ima mali dug u poređenju sa SAD.
U Americi bi povećanje referentne kamatne stope za samo jedan procenat dovelo do katastrofe. To znaju i Rusija i ostatak sveta. Nepromišljena politika i ekonomska slabost pretvorili su se u vojnu i geopolitičku nemoć SAD, koju vidi ceo svet, smatra autor članka.
„Mi smo pružili svojim ekonomskim i potencijalnim vojnim protivnicima ekonomsko oružje — to je prava bomba sa odloženim dejstvom. U nekom momentu, Federalne rezerve SAD izgubiće kontrolu nad tržištem, a naša valuta neće imati ni vrednost papira na kojem je štampana“, piše Vud.
Moskva čeka dan kada će Amerika najzad shvatiti da je Rusija zemlja s valutom osiguranom zlatom. Bez obzira na sve svoje ekonomske probleme, Rusija čeka da dostigne ekonomsku prevlast nad SAD. I, uzimajući u obzir pokazatelje razvoja Amerike, taj dan je veoma blizu, zaključuje Tod Vud.