U oružanom napadu u kome su učestvovala dva napadača, ubijen je policajac, dok je pripadnik obezbeđenja pogođen u nogu i nalazi se van životne opasnosti.
Napadači su potom ubijeni u okršaju s policijom.
Garland PD: two men pulled up got out of a vehicle and started shooting — getting more info now.. @NBCDFW pic.twitter.com/vCl4tIl3Nv
— Jocelyn Lockwood (@JocelynNBC5) May 4, 2015
Nagrada za najbolju karikaturu — 10.000 dolara
Događaj koji je bio povod za napad danima je žestoko kritikovan u američkoj javnosti — zbog toga je prisustvo policije i bilo pojačano, uključujući i pripadnike antiterorističkih jedinica, čime je sprečena veća tragedija. Napad je, na neki način, bio očekivan.
Naime, nevladina organizacija Američka inicijativa za slobodnu odbranu, koja je organizovala sporni konkurs, i njena predsednica Pamela Geler odranije su poznati po antiislamskim stavovima, a sponzorisali su i obimnu reklamnu kampanju protiv islama koja je emitovana širom SAD.
Glerova je nakon napada izjavila da je u pitanju bio događaj čiji je cilj bila promocija slobode izražavanja — za najbolje umetničko delo ili karikaturu sa motivom proroka Muhameda bila je ponuđena nagrada od 10.000 dolara.
The account that @atawaakul mentioned is tweeting what seems to be confirmation that @atawaakul was involved #Garland pic.twitter.com/C7LRahkDtW
— Peter King (@PTR_Says) May 4, 2015
„Poziv na sukob“
Međutim, stručnjak za geopolitiku Erik Drejcer kaže za Sputnjik da je sama organizacija događaja, uključujući i izbor mesta na kom će se konkurs održati, po svemu sudeći imala za cilj da doprinese verskim napetostima i izazove „rat kultura“ u Americi.
„Bilo je apela na organizatore da odustanu. Verske i kulturne organizacije upozoravale su da je posredi direktan poziv na sukob, izazivanje incidenta, i upravo to se na kraju i dogodilo. Posredi je želja da se izazove nestabilnost — postoji potreba da se stvara konflikt između muslimana i desničarskih hrišćanskih grupa u Sjedinjenim Državama. U delu zemlje kakav je Teksas, to je, mogli bismo reći, vrlo jasno izražena politička pozicija“, smatra on.
Sistematsko podržavanje antimuslimanskog stava
Erik Drejcer ocenjuje i da se u Americi antimuslimanska osećanja kod šireg stanovništva sistematski potpiruju, gaje i podržavaju kako bi se održao postojeći nivo podrške američkoj spoljnoj politici, ili kako bi ta podrška čak ojačala.
„Uvek se koristi izgovor da je u pitanju zaštita slobode govora, kao u slučaju napada na ’Šarli ebdo‘, ali u realnosti ovo je vrlo jasna, nedvosmislena politička poruka. Ideja je da se demonizuju muslimani, kojih na ovom svetu ima preko milijardu, a širi cilj je da se opravda spoljna politika Vašingtona — agresivna i beskrupulozna politika SAD na Bliskom istoku i širom sveta. Potrebno im je da veruju da je islam neprijatelj, da su muslimani neprijatelji, kako bi američka javnost nastavila da podržava spoljnu politiku SAD u širem regionu Bliskog istoka — politiku koja je moralno, politički i etički bankrotirala“, kaže Erik Drejcer za Sputnjik.
Inače, desničarski holandski političar Gert Vilder, blizak Američkoj inicijativi za slobodnu odbranu, poznat po svojim radikalnim izjavama i negativnom stavu prema islamu, preko svog tviter naloga saopštio je da je šokiran onim što se desilo u Teksasu, i zahvalio policiji i obezbeđenju što su pravovremeno reagovali na napad i, kako je naveo, „sprečili napad na slobodu“.
Crteži proroka Muhameda bili su povod za veliki broj napada i sukoba širom sveta u poslednjih deset godina, a poslednji u nizu, do sukoba u Garlandu, bio je napad na redakciju lista „Šarli ebdo“ početkom godine.