Japanski premijer boravi u SAD do kraja ove nedelje.
Jačanje vojnih veza sa SAD jedna je od aktualnih tema tokom posete Šinza Abea. Na inicijativu Tokija, na samitu u Vašingtonu revidirano je Uputstvo za saradnju u odbrambenoj sferi. Moguće pridruživanje japanske avijacije i mornarice snagama SAD u Južnom kineskom moru biće u suštini prvi korak u realizaciji „nove mape puta“ vojne saradnje.
Pritom, za zajedničko vojno patroliranje odabran je region gde Kina ima teritorijalni spor sa Filipinima, Vijetnamom, Malezijom, Brunejom, kao i Tajvanom; i gde je Kina u poslednje vreme naglo pojačala svoje prisustvo. Prema verziji SAD i Filipina, Kina u tom regionu podiže na spornim teritorijama veštačka ostrva sa vojnom infrastrukturom.
Japanski izvor, komentarišući moguće pridruživanje Japana Sjedinjenim Američkim Državama u patroliranju ovim regionom, istakao je „da smo dužni da pokažemo da Kina nije vlasnik ovog mora“.
Međutim, vojni ekspert Vladimir Jevsejev smatra da SAD zbog sopstvenih sebičnih interesa podstiču Japan na novi talas sukoba sa Kinom u novoj oblasti.
„SAD nemaju dovoljno resursa da same osiguraju jačanje svog prisustva u regionu arhipelaga Sparatli, kako bi realizovale strategiju povratka u Aziju. U tim uslovima one su jednostavno izvršile pritisak na Tokio, s opravdanjem da je Kina sve aktivnija u tom regionu, a posebno njena ratna mornarica. Taj korak će očigledno dovesti do pogoršanja japansko-kineskih odnosa“, smatra Jevsejev.
Južnim kineskim morem u Japan plove trgovački brodovi i tankeri sa naftom. Ova zona je vrlo udaljena od teritorije Japana i odatle ne potiče neposredna opasnost po japansku bezbednost. Međutim, uključivanje Japana u vojno patroliranje ovim vodama faktički znači da ih on proglašava zonom svojih interesa.
Tim povodom vojni eksperti smatraju da odluka Tokija da započne letove iznad Južnog kineskog mora može da ga podstakne da zatraži pristup filipinskim vazduhoplovnim bazama.
Dve zemlje nemaju sporazum o vojnoj saradnji, koji bi bio osnov da Manila odgovori potvrdno na moguću molbu Japana. A to znači da u Jugoistočnoj Aziji uskoro može da se pojavi novi vojni savez Filipini—SAD—Japan. Pritom, očigledno je da Kina neće biti pasivni posmatrač.