Derbi između Crvene Zvezde i Partizana ovaj put nije prošao u sportskoj atmosferi. Umesto lepote sporta, golova i, možda, nekog novog fudbalskog talenta, na meti komentara bilo je ponašanje huligana. Može li se ponašanju huligana na sportskim manifestacijama stati na put?
Advokat Božo Prelević kaže da postoje rešenja iz evropske prakse, posebno engleske. Prvo bi, prema Preleviću trebalo identifikovati izgrednike. Međutim, ko su zapravo pravi izgrednici?
„Ovde su izgrednici pre sveih oni u sportskim klubovima koji su jako moćni, koji se nalaze u političkim strankama ili u državnom establišmentu. Kada treba da kaznite neke od huligana, oni se tome usprotive, jer su njihova visočanstva sportski navijači iznad zakona“, rekao je Prelević.
Prema njegovom mišljenju, sportski klubovi su stecište državne i finansijske moći. Kada bi država identifikovala te izgrednike, oni bi bili udaljeni sa sportskih stadiona i ne bi ih više bilo. Navijači su interesantna grupa, kaže Prelević, koji su upotrebljivi i, u najblažoj varijanti, ne treba im se zamerati. Očigledno je da je potrebno skrenuti pažnju ljudima, pa imati i neku drugu vest.
„Nema fudbala, tamo se ne igra fudbal. Nemate izveštaja sa utakmice, koja je bila katastrofalno dosadna, ko je kako igrao i kako je neko dobar fudbaler. Imate samo izveštaje o navijačima. Ko je talentovani razbijač noseva, ko kome gura baklju u usta, a kako je uneo baklju niko i ne pita. Video sam na Jutjubu, objavljen je snimak tuče `Grobara` i `Delija`. Super publicitet“, zaključuje Prelević.
Prema rečima direktora Superlige Vladimira Bulatovića, Superliga i fudbalski klubovi nemoćni su da reše problem divljanja navijača. On kaže da se određene stvari konstantno ponavljaju i poziva državu da primeni zakon.
„Nemoćni smo u situacijama kada se prave neredi na stadionima, iako radimo sve što je do nas. U prošlosti smo sankcionisali stadione Crvene zvezde i Partizana, ali problem se ne rešava kod nas. Sve što je do nas uradili smo, ali, iako zvuči kao fraza, država mora da stane na put svemu ovome. Zar mora neko da pogine da bi se reagovalo? Krajnje je vreme da se dozovemo pameti, a ne da strepimo pred početak svakog derbija, koji je devalviran. Svi incidenti moraju da se adekvatno sankcionišu, sve ostalo je prazna priča“, rekao je Bulatović Tanjugu.
Sociolog sporta Dragan Koković bio je na utakmici. Koković kaže da je zgrožen onim što se desilo i da je odlučio da više ne komentariše ponašanje navijača. Od sada će se, kako kaže, vođen idejama Dostojevskog da će lepota spasiti svet, baviti samo lepotom sporta.
„Bio sam na utakmici i osetio sam patološki dah stadiona. Prosto rečeno, nešto što predstavlja dan derbija je izgubljen“, kazao je Koković.
Za Kokovića navijači su postali profesionalci koji u svojim čeljustima drže sportske klubove.
„Navijači su postali autonomni subjekt. Klubovi su u njihovim čeljustima i oni se moraju osloboditi tog diktata. Sve je to, naravno, povezano i sa upravama i sa nekim drugim subjektima društva. Navijači su samo izvođači radova, neko to drugi planira pre nego što se nešto desi“, dodaje Koković.
Rešenje problema Koković vidi u uljudnom ponašanju svih aktera, od trenera do posrednika, odnosno funkcionera klubova i onih koji proizvode vrednosti.
„Prvo klubovi moraju da se brane od huliganizma, da se oslobode diktata huligana i takozvanih navijača. Onda, naravno, i država mora da stupi na scenu, ali to prebacivanje loptice na državu za mene je neozbiljno. Bile su izjave da Superliga ne može da reši problem, nego da to mora država. Nije tačno. Država mora da pritekne u pomoć, jer država znači održanje reda.Međutim, činjenica je da prebacivanje loptice samo šteti“, konstatovao je Koković.
Božo Prelević ironično zaključuje da bi možda Evropska unija mogla da pomogne Srbiji da reši problem huliganizma. Prema njegovomu mišljenju očigledno je da će, bez saglasnosti svih aktera o rešavanju problema navijača, okolina stadiona pre i posle utakmica i dalje ličiti na ratnu zonu.