Mihajlovićeva, koja je jedna od četiri žene u srpskoj vladi od 19 članova, kaže i da se svakodnevno sa njima bori protiv stereotipa u vezi sa rodnom ravnopravnošću.
Potpredsednica Vlade i ministraka za saobraćaj i građevinu je rekla je da kada razmišlja o ženama u politici pomisli na Margeret Tačer i njenu misao „kada želite nešto da kažete pitajte muškarca, a kada želite nešto da uradite pitajte ženu“.
Ukazujući da na svetu ima samo 20 žena predsednica ili premijerki država, ona je upitala da li to znači da je politika i dalje polje u kojem se mnogo više priča nego radi.
„Mislim da jeste polje na kojem se mnogo više priča nego što se radi, ne samo u Srbiji, nego u bilo kojoj drugoj razvijenoj ili manje razvijenoj zemlji sveta“, istakla je ona.
Ona je navela da žene moraju da se izbore protiv svih vrsta nejednakosti, naročito protiv negativnih stereotipa seksualnosti koji sasvim sigurno postoje i koji su uzrok diskriminaciji, ali i mentalnog i psihičkog nasilja.
Mihajlovićeva je, navodeći da i žene imaju takve stereotipe, ocenila da se pitanja poput: „Da li želite još dece“ retko ili nikada ne postavljaju muškarcima.
Američki ambasador u Srbiji Majkl Kirbi rekao je da često putuje po Srbiji, ali da do sada nije upoznao nijednu ženu gradonačelnicu, ističući da žene treba da budu lideri u politici, ali i u biznisu.
Asija Varbanova iz kancelarije Ujedinjenih nacija u Srbiji rekla je da je 2015. ključna godina u borbi za prava žena, podsetivši da se obeležava deset godina od usvajanja Pekinške deklaracije, koja je najprogresivniji program za unapređenje položaja žena.
Zamenik šefa Misije OEBS-a Majk Ujehara rekao je da ta misija sa Parlamentom i civilnim društvom u Srbiji kontinuirano radi na unapređenju rodne ravnopravnosti i razbijanju predrasuda.
Dvodnevni međuregionalni forum „Žensko liderstvo u centralnoj i istočnoj Evropi i Evroaziji“ organizuje Regionalni program za izbore i jačanje političkih procesa Nacionalnog demokratskog instituta u saradnji sa OEBS-om.