Sistem S-400 nema premca u svetu, istakao je u intervjuu za Sputnjik konsultant komandanta Raketnih trupa strateške namene general-pukovnik u penziji Viktor Jesin.
„Kompleks će omogućiti Kini da uništava sva savremena i perspektivna sredstva vazdušno-kosmičkog napada na udaljenosti do 400 kilometara“, objasnio je ekspert i dodao da su mnoge zemlje zainteresovane za sistem, ali da je Kina odavno tražila saglasnost Rusije da ga kupi.
„Mi smo se složili da ga prodamo samo Kini, uzimajući u obzir situaciju nastalu na međunarodnoj sceni i interese poboljšanja odnosa sa ovom zemljom. Naravno, ovaj korak Rusije usmeren je na razvoj vojno-tehničke saradnje“, istakao je Isajkin.
Prema njegovim rečima, od kupovine ruskog kompleksa S-400 korist imaju obe zemlje.
„Nama je pogodno da prodajemo vojne produkte, tako donekle vezujući Kinu za sebe. Ona će zavisiti od rezervnih delova i servisiranja. Dalja eksploatacija ovih kompleksa zavisiće od isporuka rezervnih delova iz Rusije“, pojašnjava Isajkin.
Svaki korak ka modernizaciji Oružanih snaga Kine po pravilu izaziva nervozu i zabrinutost SAD.
Kako smatra politikolog Vladimir Jevsejev, kupovina najnovijeg ruskog sistema PVO S-400 ovog puta ne treba da izazove histeriju Vašingtona.
„Ne mislim da će SAD na to burno reagovati. Ovde nema one kritičnosti koja je ranije postojala kada se radilo o Iranu i koju je podgrevao Izrael“, kaže Jevsejev i dodaje da je Izrael planirao da bombarduje Iran, pa je za njega bilo kritično da li će Iran imati kompleks S-300.
Prema njegovim rečima, niko ne planira da bombarduje Kinu.
„Da, Kina povećava mogućnosti svoje PVO, što ne ukazuje na to da ona jača svoje mogućnosti uništavanja balističkih raketa. Za povećanje potencijala PRO, Kini treba isporučivati druge sisteme koje Rusija ima, kao što su S-300 ’antej-2500‘“
Ako Kina dobije takve sisteme, kako kaže, može se reći da će biti manje verovatno da SAD nanesu napadnu upravo bojevim glavama.
Vladimir Jevsejev smatra da će i reakcija Tokija na kupovinu sistema S-400 od strane Kine biti adekvatna.
„Ona već poseduje ruski sistem PVO S-300, tako da se u suštini sada radi o usavršavanju svog potencijala u toj sferi“, kaže Jevsejev, dodajući da će Japan verovatno na to reagovati sasvim mirno, zato što se ipak ne radi o mogućnosti oružanog konflikta između Japana i Kine.
Veću zabrinutost u Japanu izaziva Ratna mornarica Kine.
„Kada bi Rusija, između ostalog, isporučila krstareće rakete velikog dometa bazirane na moru, Japan bi reagovao burnije nego na isporuku onih sistema koji za njega ne predstavljaju opasnost“, smatra Jevsejev.
Detalji rusko-kineskog ugovora nisu saopšteni javnosti.
Međutim, vojni ekspert Viktor Baranec istakao je u intervjuu za Sputnjik da jedan divizion sistema S-400 može da košta između 250 i 300 hiljada dolara.
„Ranije je saopšteno da može biti reči o isporukama najmanje 6 diviziona. U svakom divizionu je 8 mobilnih lansirnih platformi, smeštenih na četvoroosovinskim tegljačima. Pritom, svaka platforma ima 4 protivavionske vođene rakete. U divizion ulazi i komandni punkt i radar koji služi da locira cilj i navodi raketu“, kaže Jevsejev.