Prema rečima zamenika komandanta snaga VKO, potencijalna opasnost od iznenadnog globalnog napada SAD na teritoriju Rusije glavni je razlog jačanja sistema PVO Rusije.
„Pitanja protivvazdušne odbrane su sada među primarnim planovima. To je zbog koncepta iznenadnog globalnog napada koji su usvojile SAD i koji predstavlja glavnu opasnost za Rusku Federaciju iz vazdušno-kosmičkog prostora", rekao je general Makarov.
On je objasnio da američki koncept iznenadnog globalnog napada predviđa da u kratkom vremenskom intervalu neka država, koju SAD smatra neprijateljem, bude iznenada napadnuta — dužina napada će se kretati od 40 minuta do dva i po sata. U tu svrhu mogu biti upotrebljene kako krstareće i međukontinentalne rakete koje se već koriste, tako i sredstva koja treba da se pojave u bliskoj budućnosti — hipersonične letelice.
„Upravo za borbu sa ovim letelicama pravi se sistem protivvazdušne i protivraketne odbrane Rusije, kom vojno-političko rukovodstvo zemlje pridaje veliki značaj“, dodao je on.
Prema ocenama komandanta VKO Rusije, SAD će do 2020. godine posedovati oko 8.000 krstarećih raketa, od kojih će 6.000 biti u stanju da nosi nuklearne bojeve glave.
„Sa sigurnošću se može reći da pri određenim uslovima one mogu biti upotrebljene protiv objekata na teritoriji Rusije“, rekao je Makarov.
Moskva je praktično 100 odsto zaštićena od potencijalnog napada protivnika
General-major je naglasio da je Moskva zaštićena sredstvima vazdušno-kosmičke odbrane skoro 100 odsto.
„Vojno-političko rukovodstvo zemlje danas radi sve kako bi građani naše zemlje bili zaštićeni od mogućih napada iz vazdušno-kosmičke sfere. Danas je Moskva zaštićena od napada vazdušnog protivnika sa verovatnoćom od 99 odsto, 1 odsto je nemoguće isključiti“, izjavio je visoki vojni zvaničnik u programu „Generalštab“ na radiju RSN.
Ne postoje sredstva vazdušnog napada koja Rusija ne može da detektuje
Prema njegovim rečima, sredstva PVO koje poseduju Oružane snage Rusije sposobna su da detektuju svaki vazdušni cilj, uključujući avione izgrađene na bazi „stelt“ tehnologije.
„Ne postoje danas sredstva vazdušnog napada koja su za nas neprimetna. Naši građani mogu biti mirni", izjavio je ruski general.
On je podsetio da je tokom rata NATO sa Jugoslavijom 1999. godine bio oboren bombarder F-117 Stealth Ratnog vazduhoplovstva SAD „starim" sistemom PVO sovjetske proizvodnje, dok je za naprednije komplekse zadatak detektovanja ovakvih aviona još lakši.
Izrada sistema PVO i PRO prešla na viši nivo
General Makarov je naveo da je zenitno-raketni sistem (ZRS) S-500 na kom se danas radi za PVO Rusije, podigao izgradnju sistema PVO i PRO na viši nivo.
„ZRS S-500 sada se nalazi u fazi izrade, ali znamo da nije daleko vreme kada će on ojačati vojsku. To je poslednja reč u izradi sistema protivvazdušne odbrane. U okviru jedinstvenog komandnog sistema biće omogućena borba kako sa međukontinentalnim balističkim raketama, tako i sa aerodinamičkim ciljevima“, izjavio je general-major.
Rusija se može suprotstaviti američkom laserskom oružju
On je dodao da, iako američko lasersko oružje više nije bauk, Rusija nikada nije zaostajala po ovom pitanju i uvek će naći sredstva za suprotstavljanje svim vrstama savremenih ofanzivnih sredstava.
„Smatram da rad na laserskom oružju danas više nije bauk. Znam da se na tome radi u SAD, ali želim da kažem da ni mi ne zaostajemo po ovom pitanju“, uverava general.