„Sve više država učestvuje u sukobu, uključujući Bahrein, Katar, Kuvajt, Ujedinjene Arapske Emirate (UAE), Saudijsku Arabiju, Egipat, Jordan, Maroko, Pakistan i Sudan. Situacija može da preraste u rasprostranjeni sukob sunita i šiita, a kasnije da eskalira u oštriji sukob između arapskih zemalja i Irana“, rekao je Patrušev za list „Izvestija“.
Jemen ima važan geografski položaj, jer ima pristup Crvenom moru i Adenskom zalivu i praktično kontroliše Bab el Mandeb, moreuz kroz koji godišnje prođe i do 20.000 plovila. To je jedan od najprometnijih puteva u svetu, istakao je on.
„Želja da se postojeći odnos snaga u regionu promeni u nečiju korist može da dovede do dugog rata“, navodi Patrušev.
Sekretar Saveta za bezbednost Rusije kazao je i da eskalacija sukoba u Jemenu može imati uticaj na pregovore o iranskom nuklearnom programu.
„Postoji zabrinutost da eskalacija sukoba može uticati na pregovore o iranskom nuklearnom programu, jer su svi glavni procesi na Bliskom istoku usko povezani“, rekao je on.
Rusija, prema njegovim rečima, nema nameru da promeni i pooštri svoj pristup rešavanju ovog problema i nada se da se i druge zainteresovane strane pridržavaju istog.
Početkom aprila Iran i grupa međunarodnih posrednika, koju čine SAD, Francuska, Velika Britanija, Rusija, Kina i Nemačka su u Švajcarskoj nakon maratonskih pregovora postigli privremeni sporazum o iranskom nuklearnom programu Švajcarskoj.
Rok za postizanje konačnog sporazuma je 30. jun.