Vašington će, istakao je Keri, pružiti pomoć zemljama Bliskog Istoka, koje osećaju opasnost od Irana.
„Mi ne tražimo konfrontaciju, ali ne planiramo da odustajemo od naše alijanse i našeg prijateljstva sa drugim zemljama, kao i od neophodnosti da podržimo one koji osećaju da ih ugrožavaju dejstva Irana“, izjavio je državni srekretar SAD.
Emad Abšenas glavni urednik iranskog lista „Iran Pres“, ističe da je stav Vašingtona ispod svakog nivoa.
„Nervoza šefa Stejt departmenta je objašnjiva. Američka politika se gradi po principu i sa Iranom, ali i izbeći konfrontciju sa Saudijskom Arabijom, ne izgubivši uticaj nad njom. Očigledno je da se Iran ne meša u politička dešavanja u samom Jemenu ili u bilo kojoj drugoj zemlji sveta. Sudbina Jemena je u rukama naroda te zemlje. Takav je zvanični stav Irana i on se dosledno poštuje u praksi. Neće biti da Amerikanci, koji direktno podržavaju vojnu operaciju u Jemenu, to ne znaju. Iran ne preti ni jednoj zemlji sveta, uključujući i Jemen. Tako da nije mi jasno koga Džon Keri planira da zastupa“, kaže Abšenas.
Sadžad Tajeri, politički komentator informaciono-analitičkog portala iranianpolicy.net podseća da su upravo SAD dale „zeleno svetlo“ Saudijskoj Arabiji za bombardovanje jemenskih građana.
„Nesumnjivo, sa religiozne tačke gledišta Huti su bliski Irancima, koji kao i oni ispovedaju islam šiitskog usmerenja, ali to ne znači da je Iran spreman da im pruži, ili da im već pruža, vojnu podršku. Naprotiv, Teheran se zalaže za prekid vatre i skoru obustavu vojnih dejstava, vodi aktivne konsultacije o mirnom rešavanju konflikta sa Ankarom, Islamabadom, Moskvom i spreman je da posreduje u pregovorima sukobljenih strana. Ako SAD ne budu slušale mišljenje Irana i ako nastave da neosnovano optužuju Teheran, to neće zaustaviti krvoproliće u Jemenu. Naprotiv, vrlo je verovatna eskalacija konflikta“, kaže Tajeri.