„Za prva tri meseca 2015. godine ruska valuta je po svim pokazateljima prešla iz kategorije najgorih u najbolje u svetu, negirajući čak i najtačnije analitičare u svojim predviđanjima“, piše Blumberg.
Kako tvrdi Blumberg, pad cena nafte do šestogodišnjeg minimuma i smanjenje kamatnih stopa, što se ranije predstavljalo pokazateljem slabljenja rublje, danas je otišlo u drugi plan, a osnovni faktor je postao prekid vatre u Ukrajini.
„Nijedno od mojih predviđanja za rublju nije se ispunilo“, izjavio je šef sektora za trgovinske operacije moskovske investicione kompanije „Veles Kapitol“ Jevgenij Šilenkov.
„Takva je naša realnost — postoji previše različitih faktora koji utiču na rublju, previše elemenata u matrici rublje. Rublja je apsolutno nepredvidiva“, uveren je on.
Prema mišljenju Sajmona Kihano-Evansa koji se nalazi na čelu istraživanja tržišta u razvoju u londonskoj filijali „Komercibank AG“, kako bi se ocenio pravac kretanja rublje, investitori treba da prate događaje na istoku Ukrajine.
Njegova predviđanja poslednje četiri godine su bila najbliža tome što se dešava na tržištu. On je predvideo jačanje rublje za 3,9 odsto u tekućem kvartalu i povećanje kursa lokalnih obligacija, jer nastavak prekida vatre smanjuje perspektive jačanja sankcija, dok cena nafte više ne pada.
Kursno kolebanje rublje je osnovni problem za analitičare, piše list. Ruska valuta je u prvom kvartalu ojačala za 4,4 odsto, iako je Ruska banka smanjila svoje kamatne stope za 300 baznih poena, dok je nafta marke Brent koštala 55,17 dolara za barel, ili za 29 odsto manje, nego u prethodna 3 meseca.
Uspesi prvog kvartala se mogu nastaviti i u drugom, smatra glavni ekonomista u Rusiji iz londonske „Rojal bank of skotland grup“ Tatjana Orlova, po čijim će predviđanjima do kraja juna rublja prema dolaru ojačati za 5,1 odsto, i iznositi 55,4.