SAD svojim potezima samo doprinosi krizi u Ukrajini time što gura NATO u dešavanja u Donbasu, međutim ne razmišljaju svi u Alijansi na taj način, smatra italijanski vojni analitičar Žanandrea Gajani. On kaže da o potrebi naoružavanja Ukrajine govore isključivo Amerikanci, ali ne i Evropljani. Prema njegovim rečima, jedino su Englezi iz Evrope poslali vojnu pomoć i to u vidu okplopnih transportera koji nemaju strateški značaj u slučaju da se obnove sukobi na jugoistoku Ukrajine.
„Bilo kako bilo, to jeste znak da NATO podržava Kijev i to je loša ideja“, smatra Gajani i dodaje da ti potezi mogu samo da doprinesu pooštravanju konflikta koji nikom u Evropi nije potreban.
„NATO rizikuje da postane američko oružje, umesto da bude instrument kolektivne bezbednosti“, poručuje Gajani.
On takođe veruje da Amerika ovim putem nastoji da zavadi Brisel i Moskvu i u budućnosti bi mogla da pojača pritisak ukoliko Evropa nastavi da se protivi slanjem oružja Ukrajini. Gajani takođe tvrdi da Evropa iz krize sa Rusijom trpi velike posledice kako ekonomskog tako i energetskog karaktera.
I nemački sociolog i politikolog Arno Klene smatra da američki političari žele da od Ukrajine naprave ratnu zonu u kojoj će glavni protivnici biti SAD i Rusija. Prema njegovim rečima, američki generali u NATO-u već duže vreme teže ka tome da od ukrajinskog konflikta naprave „drugi front“ na teritoriji Evrope, kao i da sporazum iz Minska smatraju bezvrednim.
Klene veruje da razlika između evropske i američke politike prema Rusiji iz dana u dan postaje sve primetnija. On smatra da SAD može da priušti da izgubi ovaj novi „hibridni“ rat u Ukrajini jer se Kijev nalazi daleko od Vašingtona.
Takođe, SAD za razliku od Evrope ne zavisi od Rusije ni u ekonomskom ni u energetskom smislu i samim tim njeni građani neće primetiti negativne posledice ukrajinskog konflikta, kaže Klene.
„Cilj SAD je da slanjem oružja Ukrajini dodatno isprovicira ekonomske probleme u Rusiji i na taj način poljulja poverenje njenih građana u Putina kako bi na njegovo mesto došao neki novi 'Jeljcin' i tako Rusija prestala da bude važan geopolitički protivnik SAD i potencijalni dugoročni partner Kini“, poručuje Klene.