Posle sedam decenija, freska cara Nikolaja Drugog ponovo će zasijati starim sjajem, kažu autori teksta na zvaničnom portalu ruske carske porodice, a crkva će biti otvorena za javnost.
Crkva svetog Save nikada nije bila otvorena za javnost. Mnogi posetioci manastira, vernici i turisti, verovali su da crkva čuva tajne koje su poznate samo monasima. Na neki način, bili su u pravu.
Zbog bojazni da bi tu fresku, i freske drugih ruskih svetaca mogli da unište komunisti, 1945. godine – sakrivene su.
„Monahinje su prekrile freske specijalnom hartijom koja je zatim obojena plavom bojom, kako bi imitirala goli zid. Freske su ostale skrivene decenijama, sve do pre tri godine, kada su ponovo otkrivene“, rekao je Dušan Jovanović iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva.
Jedini živi svedok događaja iz 1945. je mati Doroteja:
„Freske niko nije mogao da vidi. Bilo je nemoguće uopšte govoriti o njihovom postojanju. Prekrivene su specijalnom plavom hartijom i zaboravili smo da su ikada bile tu“.
Crkva Svetog Save izgrađena je 1935. godine po nalogu svetog vladike Nikolaja Velimirovića, u to vreme episkopa žičkog. Freske i ikonostas oslikali su ruski emigrantski umetnici Nikolaj Mejendorf i Ivan Meljnikov.
Obnova crkve odvijaće se u tri faze.
Srpsko ministarstvo kulture obezbedilo je sredstva za prvu fazu obnove. Završena je obnova poda i podruma, a radovi koji traju na obnovi fresaka, zahvataju površinu od oko 300 kvadratnih metara.
Restaurator Bojan Nikolić kaže da je freskama potrebna hitna obnova, s obzirom da su oštećene i vlagom i zemljotresom. Freske će biti zaštićene od daljeg propadanja, a specijalna komisija odlučiće kako obnoviti nedostajuće fragmente.