„Briselski sporazum u političkom smislu obavezuje na stvaranje ZSO“, rekao je Đurić i ponovio da „Briselski sporazum nije ’švedski sto‘, pa da svako uzme ono što mu odgovara“.
Đurić je to rekao na skupu „Dijalog o slobodi, pravu i pravičnosti u kontekstu primene evropskih konvencija na Kosovu i Metohiji“, o poštovanju manjinskih prava. Na skupu su učestvovali i analitičar Dušan Janjić i poslanik Socijalističke partije Srbije Dejan Radenković.
Đurić je rekao da je Vlada Srbije je kreirala i formulisala novu politiku koja se svodi na formirnje ZSO i učešće Srba u institucijama na svim nivoima, jer je to, kako je rekao, ono kroz šta će se poboljšati život i položaj srpske zajednice.
On je poručio da se pitanje ZSO ne može stavljati u stranu da bi Priština rešila pitanje telekomunikacija ili civiline zaštite na način koji njoj odgovara, već se „stvari moraju simultano rešavati“.
Đurić je ukazao na potrebu da i međunarodna zajednica radi na unapređenju položaja Srba, a Janjić i Radenković su ponovili da je neophodno kod evropskih zvaničnika insistirati da se ispuni sve iz ustava Kosova i zakona, do poslednje tačke.
Radenković je rekao da gotovo da ne postoji oblast u kojoj, po evropskim konvencijama, prava Srba nisu pogažena — od prava na imovinu, zapošljavanje, jezik, čak im ni diplome ne priznaju.
Janjić je u tom kontekstu izjavio da Beograd mora da insistira na formiranju etničke autonomije koja bi Srbima garantovala prava.