„Prosveta, kao delatnost, ima minimum procesa rada, a taj minimum čine dve trećine časova. Ako neko najavljuje da će više od trećine časova biti izgubljeno, onda na taj način poziva na štrajk koji nije po zakonu i zato prosvetari treba dobro da se rapitaju o svojim pravima, jer zakoni predviđaju oštre kazne, a lideri sindikata su uglavnom zaštićeni“, rekao je Verbić za Radio-televiziju Srbije.
Prema njegovim rečima, oko 76 odsto škola u Srbiji radi normalno, mada, kako je rekao, „zaposleni u tim školama nisu zadovoljni, ali smatraju da je sporazum koji smo postigli u februaru zdrava osnova za dalji dijalog“.
Verbić je ponovio je da je sporazum o prekidu štrajka, koji su predstavnici reprezentativnih sindikata prosvetnih radnika i Ministarstva postigli u februaru, bio rezultat kompromisa.
„Vlada Srbije je usvojila taj sporazum, a ono što se posle toga događalo u nekim školama je akcija pojedinih predstavnika sindikata prosvetara“, rekao je Verbić.
Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, Dragan Matijević, podseća da je februarski sporazm postignut sa sindikatima koji broje svega nekoliko hiljada članova, a da ih sindikat na čijem je čelu, ima 30 hiljada. Matijević za Sputnnjik kaže da su prosvetari upoznati sa zakonskom procedurom o štrajku.
„Ministar stalno preti, maše zakonom kao batinom, a batina uvek ima dva kraja, na kome će se lomiti, to ćemo još da vidimo. On bi da daje otkaze, ne može, on misli da može, ali ne može, jer se ne razume, nažalost, ni u taj zakon. Otkaz može da mi da samo direktor i to posle disciplinskog postupka, to je pravna procedura. Nismo mi nosači kod Vukovog spomenika, pa da može da otpusti 10 hiljada radnika u jednom danu. Ministar ne razme o čemu se ovde radi jer nije održao ni jedan čas u životu", kaže Matijević.
Ministar je rekao da nikada ranije nije toliki procenat državnog budžeta izdvajan za plate nastavnika i da se „tačno zna“ za koje su svrhe opredeljena budžetska sredstva i pomenuo stručno usavršavanje prosvetnih radnika.
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije i Sindikat radnika u Prosveti Srbije, u saopštenju su upitali po kojem pravnom aktu je ministar Verbić "uskratio pravo" sindikalcima da učestvuju u izradi Zakona o platama u javnom sektoru.
USPRS i SRPS takođe su pitali po kojem aktu je uskraćeno pravo sindikatima da potpišu Poseban kolektivni ugovor, u čijoj su pripremi učestvovali.
Sindikat je radikalizovao protest u ponedeljak, 23. marta, jer su zarade nastavnika za februar u pojedinim školama umanjene zbog učešća u štrajku, od 5 do 33 odsto. U 350 škola u ponedeljak nema nastave, a u svim školama koje su u štrajku ubuduće neće biti dopunske, dodatne i pripremne nastave.
Članovi USPRS-a i Sindikata radnika u prosveti Srbije su u štrajku i održavaju skraćene časove od 17. novembra 2014. godine.
Preostala dva reprezentativna sindikata — Sindikat obrazovanja Srbije i Granski sindikat prosvetnih radnika „Nezavisnost“, potpisali su ranije sa Ministarstvom prosvete Poseban kolektivni ugovor i Sporazum o prekidu štrajka i okončali štrajk u kom su prethodno učestvovali.