U saopštenju ruskog antivirusnog softveraša navodi se da ta kompanija nikad nije prosleđivala lične podatke klijenata trećem licu, kao ni službama bezbednosti, bez dozvole korisnika.
„Groznica koja je uhvatila zapadne medije u vezi umešanosti Kremlja u svetske zavere je očigledno zarazila i novinare u Blumbergu“, ističe osnivač kompanije Kasperski Lab Evgenij Kasperski na svom blogu. On kaže da je iznenađujuće da se sve to dešava neposredno nakon što je njegova kompanija otkrila sofisticiranu operaciju sajber-špijunaže, iza koje stoji američka grupa hakera „Ekvejšn“.
Agencija Blumberg saopštila je da Kasperski sarađuje sa ruskim bezbednosnim službama, kao i da određene podatke o ličnim korisnicima prosleđuje i američkim vlastima. Pored toga, Blumberg je saopštio da Evgenij Kasperski gaji specijalni odnos sa predstavnicima ruskih vlasti, poredeći njihovo druženje sa onim kako se Rusi druže u banjama (ruske saune).
Povodom optužbi Blumberga, oglasio se i predstavnik Kasperski Laba Anton Šingarev rekavši da svi antivirusni programi proizvedeni u toj kući funkcionišu isto kao i mnogi drugi programi te vrste širom sveta. On ističe da svaki korisnik u opcijama antivirusnog programa ima izbor da zabrani transfer ličnih podataka trećim licima.
Naime, pre mesec dana Kasperski Lab obnarodovala je da je grupa za sajber-špijunažu sa hakerskim alatima sličnim onima koji koriste američke bezbednosne službe, prodrla u ključne institucije više zemalja, uključujući Iran i Rusiju.
Na hard diskovima brojnih kompjutera širom sveta, naime, nalazi se softverska aplikacija koja prikuplja informacije iz računarskih sistema vladinih agencija i velikih finansijskih institucija.
Kasperski je obnarodovao postojanje takve aplikacije u mnogim računarima, tokom istraživanja kompjuterskih sistema zaštite širom sveta. U rezultatima istraživanja navodi se da je hakerska grupa pod imenom Ekvejšn zlonamernim softverom uspela da zarazi kompjutere u više od 30 zemalja, između ostalih u Avganistanu, Kini, Iranu, Pakistanu, Siriji i Rusiji.