Kasperski je saopštio da veliki broj kompjutera na svetu sadrži softversku aplikaciju koju je, kako je potom utvrdila agencija Rojters, ugradila hakerska grupa koja je u prošlosti možda bila povezana sa američkom Agencijom za nacionalnu bezbednost.
Jedan bivši saradnik američke agencije rekao je za Rojters da je analiza "tačna" i da je agencija zaista radila na špijunskom softveru te vrste, dok su iz NSA odbili da komentarišu ove navode.
Na hard diskovima brojnih kompjutera širom sveta, naime, nalazi se softverska aplikacija koja prikuplja informacije iz računarskih sistema vladinih agencija i velikih finansijskih institucija.
Kasperski je obnarodovao postojanje takve aplikacije u mnogim računarima, tokom najnovijeg istraživanja kompjuterskih sistema zaštite širom sveta. U rezultatima istraživanja navodi se da je hakerska grupa pod imenom Ekvejšn zlonamernim softverom uspela da zarazi kompjutere u više od 30 zemalja — između ostalih Avganistanu, Kini, Iranu, Pakistanu, Siriji i Rusiji.
Kasperski navodi da je hakerska grupa verovatno koristila sistem Staks net, koji je svojevremeno koristila i američka agencija za nacionalnu bezbednost (NSA) u napadima na iranski nuklearni program.
Agencija Rojters potom je prenela da je ta hakerska grupa možda i direktno povezana sa tom američkom agencijom.
Jedan bivši operativac NSA je, naime, rekao za Rojters da je skrivanje takve vrste softvera koje proizvode najveće kompanije na svetu — poput IBM-a, Samsunga, Tošibe i Vestern Digitala — postala jedna od glavnih tehnika nadgledanja koju koriste američke tajne službe.
Pored Irana, veruje se da su na meti hakerskih napada softverskih grupa u poslednjih petnaest godina bile institucije koje kontroliše ruska vlada, kao i ruske vojne institucije i energetske kompanije.
Zlonamerni računarski programski paketi Ekvejšna mogu da zaraze Vindouz računare, USB uređaje, pa čak i hard-drajvove, prenesu sve željene informacije iz napadnutih računara i pritom ostanu neprimećeni godinama.
Grupa Ekvejšn je aktivna verovatno od početka 1996, a „Kasperski" je pratio njeno delovanje u više od 30 zemalja, uključujući Iran, Rusiju, Kinu, Siriju, Avganistan, Hongkong, Meksiko, SAD, Francusku, Švajcarsku, Veliku Britaniju i Indiju.
Zanimljivo je što je grupa Ekvejšn izgleda strateški izbegla da inficira računare u Jordanu, Turskoj i Egiptu.
Kako se navodi u izveštaju Kasperskog, poznati Stuxnet, za koji se veruje da je delo CIA i Mosada, u odnosu na ovu operaciju je "mala beba".