Čuveni ruski književnik i novinar Aleksandar Andrejevič Prohanov u intervjuu za Sputnjik kaže da je Srbija sve bliža NATO-u, što je očigledni pokazatelj da se geostrateški interesi i putevi dveju zemalja razilaze. Međutim, ako izuzmemo trenutnu političku situaciju i osvrnemo se na ekonomsku i kulturnu saradnju, kaže Prohanov, Srbi i Rusi su veoma bliski narodi.
„Jedan od najsvetlijih primera jeste novi gasovod koji će proći kroz Srbiju i na taj način uključiti našu bratsku zemlju u rusko ekonomsko prostranstvo i time postati direktni partner Rusiji. Na to ništa ne može da utiče, ni eventualni ulazak Srbije u NATO. Mi jako dobro razumemo da je trenutno stanje u svetu izuzetno promenjivo i da ništa nije večno. Niko nije pre deset godina mogao ni da pretpostavi da će Ukrajina za tako kratak period u potpunosti promeniti politički kurs. Isto tako, niko ne može ni da pretpostavi šta će se desiti u narednih 10 godina, to jest da li će Srbija ući u NATO ili će zbog nekih nepredvidivih dešavanja u svetu promeniti svoju geopolitičku poziciju i postati direktni saveznik Rusiji“, kaže Prohanov.
On naglašava da nevezano za trenutnu situaciju u Srbiji i za koji put će se odlučiti srpska vlast, narodi dveju zemalja će i dalje ostati fundamentalno bliski imajući u vidu da nas spaja pravoslavna vera koja, kako kaže, tvrdo se suprotstavlja novim zapadnim vrednostima bezbožja.
Aleksandar Prohanov, koji boravi u dvodnevnoj poseti Srbiji, kaže da je u Beograd došao kako bi svojim očima video kako izgleda Srbija nakon bombardovanja NATO-a i kako danas razmišlja srpska omladina.
„Ja sam u Srbiji boravio u više navrata, poslednji put sam bio kada sam sa svojom srpskom braćom stajao na Brankovom mostu za vreme NATO bombardovanja 1999. godine. Dok sam u Srbiji, želja mi je da porazgovaram sa srpskom omladinom kako bih stekao sliku o čemu danas razmišljaju mladi, šta ih inspiriše, čemu se nadaju. Pored toga, želim da im ispričam šta se danas događa u Rusiji, budući da smo svi sastavni deo svih ovih dinamičkih promena koje se dešavaju na svetskom nivou“, kaže Prohanov.
On dodaje da prilikom posete Srbiji nema organizovanih susreta sa aktuelnim političarima niti ga to interesuje, iako je svojevremeno, kako kaže, bio blizak Slobodanu Miloševiću i Vojislavu Šešelju.
„Trenutna politička situacija govori o tome da je Srbija pod čizmom zapada. Osećam da je Srbija pod veliki pritiskom i da je srpskom narodu nanesen veoma težak udarac. Srbi su demoralisani, nalaze se pod ekonomskom i psihološkom okupacijom i mislim da se još uvek nisu oporavili od borbe, koja u nekom 'tajnom režimu', i dalje traje. Svestan sam da je u Srbiji na vlasti prozapadna grupa političara i da će ona i dalje opstati. Ali, kao što rekoh, budućnost je nepredvidiva“.
Aleksandar Prohanov, koji je ujedno i član „Izborskog kluba“, u Srbiju je došao na čelu tročlane delegacije na poziv političke partije „Treća Srbija“. Pored Prohanova, u Srbiju su iz „Izborskog kluba“ doputovali i šef Instituta dinamičnog konzervatizma Vitalij Averjanov, i Vladika Avgustin, koji će u subotu, 22. marta, održati službu u Hramu Svetog Save.
Pored toga, Prohanov će u Beogradu i Sremskim Karlovcima održati nekoliko predavanja i razgovora. Aleksandar Prohanov autor je mnogih knjiga, a uskoro izlazi i nova knjiga o ratnim stradanjima i tragediji u Donbasu pod nazivom „Ubijanje gradova“.
Inače, „Izborski klub“, čiji je Prohanov predsednik, osnovalo je dvadesetak ruskih patriotski opredeljenih intelektualaca 2012. godine u Moskvi sa ciljem da ponude intelektualnu alternativu liberalnom konceptu razvoja Rusije koji, po njihovim rečima, razara državu. Klub čine ugledni političari koji su svojevremeno bili savetnici predsednika Rusije Vladimira Putina, javne ličnosti i stručnjaci iz različitih oblasti koji se bave proučavanjem unutrašnje i spoljne politike Rusije.