Muftija je na konferenciji za novinare u džamiji u Beogradu kazao da muslimanima treba pomoći da ostvare svoja prava, a da je uslov za to da Islamska zajednica Srbije bude zvanično priznata i registrovana.
„Ne želimo da budemo uljezi u državi koja je naša i kojoj ne želimo zlo, jer bismo time zlo želeli i samima sebi‟, kazao je Jusufspahić, povodom 11 godina od kada je u neredima, nakon napada na Srbe sa Kosova, bila spaljena Bajrakli džamija na Dorćolu.
On je kritikovao medije u Srbiji, ocenivši da su potpuno prećutali godišnjicu paljenja Bajrakli džamije.
„U medijima srbijanskim se govori o paljenju crkava na Kosovu, koje je deo Srbije, ali se ne govori o paljenju srbijanskih džamija. To je zaboravljeno, baš kao onda kada se džamije nisu zaštitile, a pojedine ambasade jesu‟, kazao je Jusufspahić.
On je ocenio da su svi koji su učestvovali u neredima tada zapravo pokazali šta misle o muslimanima i šta im žele.
„Beograđani, naši sugrađani, koje i danas možemo sresti, okupili se ovde ispred Bajrakli džamije u noći između 17. i 18. marta predvođeni jednim Kristijanom, u noći koja umalo nije postala ‘kristalna’‟, kazao je muftija i podsetio da je u neredima stradala i džamija u Nišu, koja je potpuno uništena i spaljena.
Govoreći o položaju mislimana, Jusufspahić je istakao da je Islamska zajednica Srbije „nepostojeća‟, jer ni narod, ni država, ni crkve ne žele da je priznaju.
„Ne postoji Islamska zajednice Srbije. Kada je u pitanju registar, ona nigde nije zabeležena‟, kazao je Jusufspahić.
Muftija je naveo i da su sve muslimanske bogomolje u Srbiji praktično nelegalne i da nisu u vlasništvu Islamske zajednice ni muslimana.
„Bajrakli džamija je vlasništvo Srbije, korisništvo grada Beograda — znači reis musliman je Tomislav Nikolić, a muftija beogradski je Siniša Mali", kazao je Jusufspahić.
Po njegovim rečima, Islamska zajednica Srbije se snalazi iznajmljujući kuće i plaćajući kiriju. Ipak, ocenio je da to nije rešenje, jer muslimani „nisu ‘svedoci’, pa da idu po kućama‟.
Kao problem Jusufspahić je istakao i to što muslimani u Srbiji nemaju svoje groblje ili parcele na kojima bi se sahranjivali.