Lavrov je to izjavio reagujući na najavu predsednika Ukrajine Petra Porošenka, nakon sastanka s rumunskim kolegom Klausom Johanisom, da namerava da odmrzne pridnjestrovski konflikt.
Ukrajinski predsednik izjavio je da se s rukovodstvom Rumunije dogovorio o koordinaciji aktivnosti u vezi s Pridnjestrovljem, odnosno da će odmrzavanjem pridnjestrovskog konflikta Ukrajina pomoći susednoj, nezavisnoj Moldaviji u obnavljanju teritorijalne celovitosti i reintegraciji pridnjestrovskog regiona. Porošenko nije naveo na koji način Ukrajina i Rumunija nameravaju da dođu do svog cilja.
Pridnjestrovski politikolog Andrej Safonov smatra da je pred Ukrajinom prilično težak izbor i ocenio da će, ukoliko kijevske vlasti počnu da se dogovaraju s Bukureštom, to biti direktna izdaja ne samo Slovena u celini, nego i onih građana Ukrajine koji žive u Pridnjestrovlju.
„Takav dogovor bi dokazao da je ukrajinska vlast u potpunosti pod upravom Amerikanaca. Sličan zaključak nameće se i zato što su protivrečnosti Ukrajine i Rumunije uvek bile oštre: Bukurešt nikada nije skrivao krvoločne poglede uperene u južnu Besarabiju i severnu Bukovinu. I da bi se naterao Kijev da postigne takav dogovor s Bukureštom, zaista je potreban neko spolja. Ostaje nada da će se u ukrajinskoj političkoj eliti naći oni koji neće dozvoliti da se ove izjave realizuju u praksi“, objašnjava Safonov.
Stručnjak međunarodnog instituta humanitarno-politikoloških studija Vladimir Bruter za Sputnjik kaže da mu se čini da predsednik Porošenko sebi dozvoljava improvizacije kako bi uvećao sopstveni značaj.
„Izvori bliski rumunskom predsedniku Johanisu govore o tome da je izjava ukrajinskog predsednika Porošenka i za njih bila veliko iznenađenje. Oni se nisu dogovarali o tome ili bilo čemu sličnom. Zato je rumunska strana i odbila da komentariše izjavu. Zapravo, Kijev ne može da određuje bilo šta, pa se zato time bave. A u određenom smislu ovakve impovizacije mogu da povećaju tenzije“.
Ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov ocenio je da su pojedini politički poslenici u Moldaviji i izvan nje u iskušenju zbog potpisivanja sporazuma o asocijaciji te zemlje i EU. Lavrov je dodao da se iskreno nada da će evropske kolege, svesne svoje odgovornosti, pomoći da se pronađe obostrano prihvatljivo rešenje za Pridnjestrovlje, a ne da dve strane međusobno nameću svoja viđenja.
Pridnjestrovlje, u kojem 60 odsto stanovnika čine Rusi i Ukrajinci, zalaže se za izlazak iz sastava Moldavije još od raspada SSSR-a, plašeći se pripajanja Moldavije Rumuniji. Nakon neuspešnog pokušaja moldavskih vlasti da silom reše problem 1992. godine, Kišinjev je izgubio kontrolu nad Pridnjestrovljem. Mir u regionu održavaju mirovne snage. Tiraspolj traži međunarodno priznanje, dok mu Moldavija nudi autonomiju u okviru svojih granica.