Verbić je na sastanku sa predsednikom Unije sindikata prosvetnih radnika Draganom Matijevićem i potpredsednikom Sindikata radnika u prosveti Srbije Miloradom Antićem, rekao da zbog aranžmana sa MMF-om ne može da se izađe u susret prosvetnim radnicima koji traže bolji materijalni položaj.
„Vlada to ne može da obeća zbog aranžmana sa MMF i Ministarstvo prosvete nema taj novac u budžetu“, rekao je Verbić i naveo da nema ovlašćenje da tako nešto potpiše.
Pre sastanka, ministar Verbić je došao u park Manjež, preko puta zgrade ministarstva, gde sindikati protestuju, da bi pozvao predstavnike na razgovor.
Predstavnici sindikata su zatražili od ministra da se popne na binu i govori nastavnicima, ali je ministar to odbio i krenuo ka zgradi Ministarstva u Nemanjinoj ulici.
U tom trenutku je neko od okupljenih poprskao Verbića vodom, a predstavnici sindikata su pozvali na „dostojanstvo i mir“.
Verbić: Polivanje vodom nije fizički napad
Ministar prosvete Srbije Srđan Verbić izjavio je da polivanje vodom nije shvatio kao fizički napad.
„Moja obaveza je bila da se vidim sa nastavnicima oči u oči. Ne znam kakva je praksa inače. Ovaj resor mora da se vodi transparentno. Ministar nema prava da se skriva i da se ponaša autistično. Problemi koji postoje moraju da budu jasni svima, i način na koji se rešavaju moraju da budu jasni“, rekao je Verbić novinarima posle sastanka s predstavnicima Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije i Sindikata radnika u prosveti Srbije koji štrajkuju.
„Ja to nisam doživeo kao fizički obračun. Nastavnici imaju razloge za svoje nezadovoljstvo, ali tu vidim i neke koji nisu nastavnici, među njima. Isti likovi su bili i na studentskim protestima“, kazao je Verbić.
On je rekao da je njemu važno da nastavnici znaju da su njihovi problemi svaki dan na dnevnom redu.
Verbić je rekao da danas nijedna škola nije zatvorena i da je u štrajku gotovo isti broj kao i juče.
„Nadam se da ovi ljudi imaju plan nadoknade za izgubljene časove“, kazao je Verbić.
On je kazao da su direktori škola u teškom položaju i da nemaju mehanizme za nagradu i kažnjavanje zaposlenih.
„Bilo bi dobro kada bi direktori imali malo veću moć da naprave razliku između boljih i lošijih nastavnika“, kazao je on i dodao da direktori treba da gledaju evidenciju koji nastavnici rade i da tako obračunaju platu.
Na pitanje da li je štrajkom nastavnika ugrožen završtak školske godine, Verbić je kazao da će se „školska godina svakako završiti na ovaj ili onaj način“.To je treći izlazak prosvetara na ulice za četiri meseca štrajka, a ministar Srđan Verbić, čiju ostavku traže, upozorio ih je da bi mogli da ostanu bez dela zarade.
Pre polaska u šetnju čelnici dva sindikata predali su pismo predstavnicima skupštinskog Odbora za obrazovanje za zahtevom da se omogući sazivanje vanredne sednice parlamenta na kojoj bi jedina tačka dnevnog reda bila posvećena stanju u obrazovanju.
Potpredsednik SRPS Milorad Antić rekao je Tanjugu pre početka protestne šetenje da će prosvetari dosadašnjim zahtevima pridružiti i novi — ostavku ministra Verbića.
Protest ulazi u peti mesec, jer prosveta nije izuzeta iz umanjenja zarada, što je glavni zahtev štrajkača koji traže i donošenje Zakona o platnim razredima, potpisivanje Posebnog kolektivnog ugovora za osnovne, srednje škole i domove učenika.
Štrajkači su nosili transparente „Rušenje prosvete, Srbija bez budućnosti“, „Razočarani, gladni i izdani Srbije“, „Dajte pare da vas opismeimo“, „Nula dinara — pripreme za takmičenja…“.