Nivo saradnje između zemalja BRIKS-a može porasti zahvaljujući predsedavanju Rusije, smatraju predstavnici ruskog Ministarstva inostranih poslova. Ključni događaj u ovom pravcu neće predstavljati samo samit, koji će u julu biti održan u Ufi, već će to biti i neformalni susreti Dvadesetorke, kao i sastanci u vezi s pitanjima nacionalne bezbednosti u Moskvi. U ukupno 16 gradova biće održano preko 100 različitih manifestacija. U složenoj međunarodnoj situaciji jačanje pozicija BRIKS-a poprima sve veći značaj.
Po mišljenju predstavnika MIP, Rusija će kao članica BRIKS-a posebnu pažnju posvećititi rešavanju sukoba na Bliskom istoku i u severnoj Africi. Osim toga, BRIKS će sarađivati i u borbi protiv trgovine drogom — u ovu svrhu će biti osnovana specijalna radna grupa, a zemlje će u većoj meri razmenjivati informacije.
Ipak, zajednica Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južnoafričke Republike još uvek nije potpuno institucionalizovana i zato ona ne može da iskoristi sav potencijal prilikom rešavanja globalnih problema. Međutim, učestvovanje ovih zemalja u njihovom rešavanju je obavezno, smatra profesor Sekretarijata za finansije Više ekonomske škole Aleksandar Abramov.
„Ja bih zemlje BRIKS-a okarakterisao kao dodatnu polugu uticaja na međunarodnoj sceni, koji najveće zemlje u razvoju žele da steknu. Mnogi problemi se ne mogu rešavati samo između dve zemlje, potrebna je konsolidacija i u okviru Dvadesetorke, i u okviru MMF-a. To je dodatni instrument, jer zemlje imaju različite pristupe rešavanju globalnih zadataka. Ova organizacija još uvek nema jedinstvene upravne organe, ali će ih imati u budućnosti.“
Mnoge velike zemlje žele da se pridruže BRIKS-u. Predstavnici Ministarstva spoljnih poslova Rusije izjavili su da već postoji dugačak spisak zemalja koje bi to želele, ali zasad nisu naveli njihove nazive. Svoje želje za pridruživanjem BRIKS-u otvoreno su izražavali Argentina i Iran, a stručnjaci ne isključuju mogućnost da u ovu organizaciju uđu i Kazashtan, Indonezija i Meksiko. Ovakvo širenje bi BRIKS-u omogućilo da još više učvrsti svoje pozicije u svetskoj politici i ekonomiji.
Sad zemlje BRIKS-a već imaju veliku ulogu i mogu da zadovolje sve svoje potrebe, smatra izvršni direktor Centra „Otvorena ekonomija“ Konstantin Kiseljov.
„Svaka zemlja poseduje jedinstveni skup proizvoda, za kojima postoji potražnja na svetskom tržištu. Kina je svetski montažni pogon, koji obuhvata i satelitske, aerokosmičke, nuklearne i medicinske tehnologije. Indija je jedan od svetskih lidera u oblasti poljoprivrednih proizvoda i medicine. Rusija je zemlja koja može da zadovolji sve svoje potrebe: mi se, bez obzira na sve teškoće, po mnogim makropokazateljima nalazimo na vrlo visokom nivou.“
Ipak, kako ističe stručnjak, ove zemlje zasad uglavnom vezuje poslovna saradnja. Njihove kulture i tradicije se previše razlikuju i deli ih preveliko rastojanje. Međutim, Brazil, Rusija, Indija, Kina i JAR na međunarodnoj sceni planski zauzimaju konsolidovan stav. I bez obzira na to što u organizaciji ima nekih nesugalsica, one očigledno ne ometaju rad na novoj arhitekturi svetske ekonomije i ne predstavljaju prepreku u rešavanju gorućih svetskih problema.