Naučnici koji su koristili instrumente u vozilu „NASA Cassini“ letelice veruju da su otkrili tople podvodne otvore ispod ledene površine Encelada, Saturnovog malog meseca.
Ovi otvori, kako kažu naučnici, slični su onima koji su pomagli u razvoju života na Zemlji, izveštava sajt Biznis insajder. Istraživački timovi merili su veličinu čestica, poznatih kao silikati, u drugom Saturnovom prstenu, koji je napravljen od materijala iz oblaka Encelada. Tako su mogli da utvrde šta je ispod površine, koja se takođe bazira na silikatima.
Očigledno veoma različita od Zemlje, Encelada, sa prečnikom od 300 milja, liči na nešto što je, kako prenosi Biznis insajder, „Zemlja adolescent“ bila pre 3,5 ili 4 milijarde godina. U to vreme, Zemlja je bila prekrivena jednim okeanom, suviše kiselim da bude domaćin životu, osim u mestima gde su podvodni hidrotermički otvori zagrejali vodu i doveli do ravnoteže kiselosti.
Zbog hidrotermalnih otvora, za koje se veruje da postoje pod okeanima Encelada, istraživači nagoveštavaju mogućnost da uslovi mogu biti zreli za razvoj života.
Materijali uočeni u Saturnovim silikatima, svojstveni su veoma specifičnim uslovima, što znači da su slični onim iz Izgubljenog grada, koji neki naučnici smatraju kolevkom života na Zemlji.
Otkriven 2000. godine, Izgubljeni grad je polje podvodnih hidrotermalni otvora u srednjem Atlantiku koje reguliše temperaturu i kiselost i stvaranje uslova za život mikroorganizama duboko ispod površine okeana.
Linda Spilker, naučnik projekata „NASA Jet Propulsion“ Laboratorije, rekla je Biznis insajderu da se Encelad sada smatra jednim od mesta na kome naverovatnije može da postoji vanzemaljski život.
„Imate energiju, hranljive materije i vodu u tečnom stanju, to predstavlja potencijalnu sredinu koja može da podrži život“, rekla je Spilker.
Cassini ove godine treba još tri puta da poseti Encelada.