„Američki narod zaslužuje (da čuje) sve činjenice“, rekao je predsednik Predstavničkog doma, republikanac Džon Bejner, prenosi Beta.
Republikanci, koji kontrolišu oba doma Kongresa, ocenili su da najnovije otkriće potvrđuje njihovu dugogodišnju sliku o Bilu i Hilari Klinton kao tajanstvenim državnicima, koji su igrali po sopstvenim pravilima.
Demokrate su te optužbe odbacile kao trivijalne, ali one su već postale prepreka za Klintonovu, koja je mogući kandidat Demokratske stranke za predsedničke izbore u SAD 2016. godine.
Kongresmen Džejson Čafec, predsedavajući komiteta za reforme i kontrolu, namerava da istraži da li je Klintonova, koristeći privatni imejl, prekršila federalne propise po kojima komunikacija zvaničnika treba da bude zaštićena i arhivirana.
Hilari Klinton, koja je bila šefica Stejt departmenta od 2009. do 2013. u administraciji predsednika Baraka Obame, nijednom za to vreme nije koristila imejl američke savezne vlade, već lični, koji je manje zaštićen i podložniji hakerskom napadu.
„Njeni pomoćnici nisu tada preduzeli nikakave mere kako bi zaštitili njenu ličnu elektronsku poštu na serverima Stejt departmenta kao što to nalaže savezni zakon o arhivama“, naveo je list Njujork tajms u tekstu posvećenom toj temi.
List je dodao da bi to moglo da predstavlja kršenje zakona koji predviđa arhiviranje prepiske zvaničnika.
„Teško je zamisliti da je Vlada dozvolila nekom visokom zvaničniku da koristi isključivo ličnu elektronsku poštu kao sredstvo državne komunikacije“, izjavio je advokat Džejson Bajron, bivši predstavnik Nacionalnog arhiva američke administracije.