Otvarajući Drugi rusko-srpski sajam „Ekspo 2015“, koji se održava u Beogradu, ruski ambasador Aleksandar Čepurin je rekao da Rusija smatra da bi novi gasovod trebalo preko Srbije da ide do zemalja jugozapadne Evrope.
Čepurin je istakao da Srbija i Rusija imaju dugogodišnje partnerstvo u robnoj razmeni, međutim, trenutno najvažnija oblast saradnje je transport gasa. On je rekao da su sada aktuelna pitanja vezana za transport gasa, kao zamena nakon odustanka od realizacije „Južnog toka“ i da se razmatra kako će se dopremati ruski gas nakon što transport preko Ukrajine bude obustavljen.
„Sve zemlje koje dobijaju gas i kroz koje prolazi gasovod moraju što pre da se odluče kako će se obezbediti tim energentom pošto se obustavi transport preko Ukrajine. Rusija je spremna da se uključi u realizaciju projekta ukoliko ne bude birokratskih prepreka. Najvažnije je da je stav Rusije – da gasovod mora da prođe kroz Srbiju. To je važna odluka ne samo za zemlje koje dobijaju ruski gas ili kroz koje gasovod samo prolazi, već za celu jugozapadnu Evropu. Inače, cena gasa bi do leta trebalo da pojeftini imajući u vidu pad cene nafte, što bi moglo da dovede do povećane potrošnje tog energenta“, istakao je Čepurin.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da se trgovinsko-ekonomski odnosi Srbije i Rusije u stalnom usponu, ali da postoje mogućnosti za još dinamičniji rast. On je podsetio da je vrednost ukupne robne razmene dve zemlje u 2014. iznosila 2,5 milijarde evra, što je povećanje od 300 miliona evra u odnosu na 2013. godinu.
Dačić je naveo da su ruske kompanije u Srbiji trenutno prisutne u oblasti bankarstva, energetike i železničkog transporta, izrazivši nadu da će biti pojačano prisustvo ruskih investitora i u drugim oblastima, gde postoji obostran interes.
On očekuje da u narednom periodu dođe do rasta investicija, izvoza i iskorišćavanja svih potencijala, posebno u turizmu i auto-industriji.
Generalni direktor „RŽD Internešnal“ Sergej Pavlov rekao je za Sputnjik da ta kompanija učestvuje na ovom sajmu, budući da je jedan od najvećih ruskih preduzeća koja posluju na srpskom tržištu. On kaže da je nedavno potpisan još jedan ugovor sa srpskim izvođačem u vrednosti od 10 miliona dolara što pokazuje da je saradnja Rusije i Srbije u porastu.
U planu je i početak rekonstrukcije pruge Beograd — Bar, kao i proizvodnja ruskih vozova za srpske železnice, kaže Pavlov i dodaje da će sledeće godine početi i jedan od najvećih projekata, a to je rekonstrukcija pruge Stara Pazova — Novi Sad. Pavlov je dodao da su svi radovi na rekonstrukciji srpskih železnica u skladu sa ugovorenim rokovima.
Pored kompanija kao što su „Ruske Železnice“ i „Sberbank“, na sajmu svoje štandove imaju i manje firme koje u Srbiji donose svoje proizvode iz oblasti prehrambene industrije, građevinarstva, mašinstva, ali i obrazovanja.
Predstavnica Kazanjskog univerziteta Olga Ješenjina rekla je za Sputnjik da ovim putem želi da proširi saradnju sa srpskim univerzitetima, kao i da privuče pažnju srpske omladine kako bi mogli da iskoriste neke od mnogobrojnih programa koji taj univerzitet nudi.
„Naši osnovni pravci studija su biomedicina, farmacija, IT, aerokosmičke tehnologije, ali i tehnologije prerada nafte. Mi smo došli u Beograd da se upoznamo sa predstavnicima srpskih univerziteta kako bi uspostavili saradnju i ponudili mogućnost razmene studenata. Htela bih da naglasim i da je Kazanjski univerzitet od prošle godine uveo stipendije za strane studente tako da svi koji žele mogu da apliciraju“, kaže Ješenjina.
Na rusko-srpskom sajmu „Ekspo 2015“ učestvuje više od 100 velikih, srednjih i malih preduzeća iz 15 regiona Rusije, kao i predstavnika osam ruskih državnih fakulteta, uz dosta kompanija iz Srbije i zemalja regiona. Sajam traje do petka u hotelu Metropol Palas u Beogradu, a ulaz je besplatan.